Zřícenina hradu Oparno

Velemín, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Na zalesněném vršku nad obcí Oparno v Českém Středohoří stojí Zřícenina hradu Oparno. Přijďte si prohlédnout pozůstatky někdejšího Vchynického panství, k němuž hrad, založený před rokem 1344, náležel.

Autor článku: David Hlisník, 24. listopadu 2023

Hrad má obdélníkové jádro

Od začátku 16. století byl hrad Oparno už považován za pustý. Zřícenina, kterou najdete pod svahy mohutného Lovoše, má silnou plášťovou hradbou kolem jádra hradu ve tvaru obdélníku se zaoblenými rohy. Hradba je přerušena na dvou místech: tam, kde bývala brána do jádra, a na druhém, kde hypoteticky podle archeologů mohla být branka do východního parkánu. Přibližné rozměry jádra jsou 40 krát 12 metrů. Částečně se dochovalo cimbuří na koruně a z paláce klenutá spodní úroveň.

Zřícenina hradu Oparno

Čeká vás i nádherný výhled

Zřícenina je chráněnou kulturní památkou, lidé ji ale vyhledávají i kvůli pěknému výhledu na vrchy Českého Středohoří.

Kde zaparkovat

U turistického rozcestníku Černý mlýn v Oparnu je parkoviště.

Kde se občerstvit

Pod hradem je v Oparnu penzion Černodolský mlýn s restaurací.

Přístupnost

  • Můžete jít z Malých Žernosek 4,5 km naučnou stezkou Lovoš po zeleně značené cestě Oparenským údolím. Do Malých Žernosek jezdí vlak. Trasa na mapě.
  • Vlakem dojedete do zastávky Oparno, kousek od rozcestníku Černý mlýn, kde je zmíněné parkoviště. Odtud je to jen 500 m. Trasa na mapě.
  • Do Oparna jezdí autobus a v létě do oblasti zajíždí i cyklobus. Pod hradem vede Oparenským údolím oblíbená cyklotrasa č. 25.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více