Hrad Landštejn - za dalekými výhledy na vrcholky opevnění starobylého hradu

Staré Město pod Landštejnem, Česká Kanada, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Uprostřed lesů se nad krajinou ve výšce 650 metrů nad mořem tyčí mohutná zřícenina hradu Landštejn. Víte, že název ve volném přeložení znamená hraniční kámen? Však tudy také procházela zemská a později i poštovní stezka. Dvě věže propojené palácem jsou magickým místem v krajině České Kanady. A nádherná příroda kolem, kterou z hradu můžete pozorovat, dodává atraktivní památce punc jedinečnosti. Je cílem milovníků historie, turistů, cyklistů i houbařů.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. prosince 2019

Historie hradu Landštejn

Hrad byl postaven nejpozději v roce 1922. Nechal jej postavit Král Přemysl Otakar I., aby střežil nejen zemskou stezku, ale i část hranice mezi českými zeměmi a Rakouskem. Obával se totiž nedalekého rakouského sídla, a tak jako první vznikla útočištní věž. Hrad má románské jádro, které bylo výrazně rozšířeno v období pozdní gotiky a renesance. Možná by vás mohlo zajímat, že jeden z majitelů, Konrád Krajíř z Krajku vnesl do středověkého hradu zpohodlnělý renesanční životní styl s prostorným třípatrovým palácem. Dokonce tam bylo zavedeno i horkovzdušné topení.  Hrad postupně své majitele střídal a přestal být obydlen panstvem. Ránu pevnosti zasadil roku 1771 blesk, který uhodil do velké věže. Umíte si určitě představit, jakou zkázu vyvolal. Díky němu následoval totiž silný požár, který poškodil obytné části. Ze dne na den skončil na Landštejnu život. A chátrání v dalších letech pokračovalo. Po válce se stal vlastníkem pevnosti stát.

A na co se můžete těšit

V roce 1972 začali archeologové pracovat na rozsáhlé rekonstrukci zdiva. Archeologické práce probíhají dodnes. Nicméně, od roku 1990, po téměř dvacetileté obnově, můžete hrad Landštejn navštívit i vy. Rozhodně to stojí za to. Historické nálezy si můžete prohlédnout v unikátní expozici, která je umístěna ve vstupní bráně hradu. Expozice je doplněna informačními panely. Uvidíte zde např. střepy gotického poháru s nálepy, zlomky loštických pohárů nebo gotické kamnové kachle. Nejvzácnějším exponátem  je šedesát dobývacích dělových koulí, které pocházejí až z roku 1420, z období, kdy se hrad snažili dobýt Husité. Můžete se tedy těšit na expozici naprosto unikátních součástí husitských zbraní

Mnoho míst má svá tajemství, legendy, magické momenty. O Landštejnu to platí taky. Říká se, že tu působila dívka Markéta, kterou nechal vlastní otec zazdít do sklepa, aby nemohla následovat svého milého… Zdá se to neuvěřitelné? No, zkuste hrad navštívit, protože tam kvůli tomu prý docela straší. Duše zamilované dívky se údajně po hradbách toulá…

Do útrob hradu bez průvodce za dalekými výhledy

Na hradě Landštejn se neprovádí. Od hlavní brány se vydáte hradní cestou k další bráně a za ní se ocitnete v paláci románské části. Po stranách uvidíte dvě hranolové věže, tajemnými zákoutími místností. Dále budete stoupat do horní části hradu. První patro zaujme hradní kaplí a za ní je vyhlídka v jihozápadní části hradu. Pak už vás čeká výstup na 36 metrů vysokou věž s dechberoucími výhledy do krajiny. Často je vidět až k Alpám, ale téměř vždy, za příznivého počasí, uvidíte nádhernou krajinu České Kanady. Prohlídku můžete zakončit procházkou okolo hlavní části hradu, kde si vaše děti dokonce mohou zastřílet z luku nebo kuše. 

Tipy na ubytování

Zábava pro děti i dospělé

Během prohlídky hradu si můžete vyzkoušet zastřílet z profesionálních luků a kuší na terč.

Přístupnost

Hrad je velmi dobře přístupný po udržované cestě, přibližně 150 metrů od veřejného parkoviště.

Kde se můžete občerstvit

Rychlé občerstvení najdete na nádvoří hradu v kiosku, pokud byste však raději dali přednost posezení v restauraci, můžete využít některou z blízkých restaurací. Hned pod hradem se nachází vyhlášená restaurace Landštejnský dvůr a o malý kousek dále stylová hospoda Holubník.

Parkování a úschova kol

Přímo pod hradem je k dispozici velké parkoviště, za parkování zaplatíte 60 korun. Odtud je to k bráně hradu 200 metrů.  Sympatickou službou jsou uzamykatelné boxy na kola.

Poloha hradu na mapě

Základní údaje

Provozní doba

leden
zavřeno

Vstupné

100 Kč dospělá osoba

Kontaktní údaje

Landštejn 2
Staré Město pod Landštejnem
+420 607 559 450
+420 384 498 580
landstejn@npu.cz
www.hrad-landstejn.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Downhill
 • Kultura
 • Romantická místa
 • Hrady
 • pro seniory
 • Výlety
 • Vyhlídky
 • pro dva
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • pro rodiny s dětmi
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.