Zámek Jindřichův hradec

Jindřichův Hradec, Jindřichohradecko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.3/10
Autor fotky: zámek Jindřichův Hradec

Zámek a hrad v Jindřichově Hradci si čas od času vybírají filmaři. Areál patří mezi nejrozsáhlejší památkový komplex s unikátními stavbami a interiéry v republice.

Autor článku: Radomír Němeček, 18. března 2020

Posledními majiteli byli Černínové

Areál zámku a hradu v Jindřichově Hradci vznikl v místech slovanského hradiště, které se datuje zhruba od 10. století. Vedla tudy obchodní stezka. Stavba středověkého hradu začala v roce  1220. Rod Vítkovců tu jako první působil až do začátku 17. století.  Gotická stavba měnila vzhled i rozsah a nakonec se změnila v renesanční rezidenci mocného rodu pánů z Hradce. Posledními vlastníky zámku byli Černínové. Vyznačovali se láskou k umění, ve Španělském křídle měli divadlo. V 18. století zámek postihl požár. Černínové vlastnili zámek do roku 1945. Pak byl zkonfiskován. Špatný stav komplexu si vyžádal generální rekonstrukci. Trvala dvacet let a vyžádala si náklady ve výši 120 milionů korun. Pro veřejnost je zámek přístupný od roku 1993. 

Prohlídkové okruhy : zajímavý život i architektura

Při prohlídce zámeckého komplexu si můžete vybrat ze šesti tématických okruhů. Kromě života panovníků v nich pochopíte, proč se  říká, že stavby jsou učebnicí architektury.

  • Adamovo stavení: provede vás prvním patrem renesanční budovy Adamova stavení  a přiblíží životní styl vysokých zemských úředníků pánů z Hradce. Okruh končí v hudebním pavilonu Rondel, kde můžete obdivovat krásnou výzdobu.
  • Gotický palác:  uvidíte výstavu archeologických nálezů, provedených v 80. letech minulého století při rekonstrukci. Zlatým hřebem je rytířský sál s dochovanými nástěnnými malbami.  Představují legendu sv. Jiří a doprovází je i krátký animovaný film. Tento okruh končí v gotické černé kuchyni.
  • Interiéry 18. a 19. století: projdete se prostorami, které jsou vyzdobeny ve stylu klasicismu, empíru a dalších slohů. Velká část zařízení pochází z loveckého zámku Jemčina, který byl rodu Černínů vyvlastněn při pozemkové reformě. Součástí vybavení je galerie psích portrétů malíře Petra Václava Bergera.
  • Černá věž a černá kuchyně:  impozantní věž, na kterou můžete vylézt i v případě, že nebudete absolvovat prohlídku, skýtá zajímavý pohled na město a okolí. Vysoká je 32 metrů.  Zajímavé je, že věž v minulosti sloužila jako vězení. A koncem minulého století ji dokonce obývali dva ruští medvědi, které si hrabě Černín dovezl z cest. Z věže nahlédnete do unikátní kuchyně.
  • Výběrový okruh: projdete stavbami a interiéry pozdně gotickými až vrcholně renesančními. Prohlídka začíná v černé kuchyni, ve které podle pověstí vařila kaši Bílá paní, a končí v hudebním pavilonu Rondel.
  • Výstava „Kabinety Stuchlé“ a expozice Černínové – diplomaté, cestovatelé, sběratelé:  expozice přiblíží diplomatické mise českých šlechticů v 17. - 20. století.  Doplňuje ji výstava loutek.                                     

Co potěší vaše děti:

Výstava loutek výtvarnice Stanislavy Stuchlé v rámci šestého prohlídkového okruhu určitě zaujme nejen vaše děti. Můžete si prohlédnout loutkové krasavice tančící charleston, siláka, který zdraví příchozí trumpetou, mořskou panu a další pohyblivé loutky. Je tu vystaveno i cirkusové obludárium a nebo do detailu provedená ložnice hraběnky Černínové.  

Tipy na ubytování

Vlakem na zámek

Železniční stanice v Jindřichově hradci leží 1,5 km od zámku. Pěšky se pohodlně dostanete k zámku. Trasa na mapě.

Přístupnost

Zámek se nachází v centru města, můžete k němu dojít například z parkoviště na Náměstí Míru, půjdete Dobrovského ulicí zhruba 300 metrů. 

Parkování

Parkovat můžete například na  parkovišti náměstí Míru. Za hodinu  40 Kč, za každou další rovněž 40 Kč.  

Poloha na mapě

Tip na výlet

Prohlédněte si nejstarší mlýn v areálu hradu a zámku
Za severními hradbami hradu a zámku v Jindřichově Hradci můžete vidět nejstarší mlýn.  Vybudován byl v první polovině 15. století.  Koncem 19. století se z něj stala vodní elektrárna. Instalovali do ní Francisovu turbínu a Křižíkovo dynamo. Jindřichův Hradec se tak stal prvním osvětleným  městem v Českém království. Expozice, kterou si můžete prohlédnout, přibližuje nejen dějiny elektrárny, ale i rybníkářství a lesnictví v oblasti. A zde najdte další tipy na technické památky v jižních Čechách

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.3/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více