Zámek Jindřichův hradec
Jindřichův Hradec, Jindřichohradecko, Jižní Čechy

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
9/10
Autor fotky: zámek Jindřichův Hradec

Zámek a hrad v Jindřichově Hradci si čas od času vybírají filmaři. Areál patří mezi nejrozsáhlejší památkový komplex s unikátními stavbami a interiéry v republice.

Autor článku: Radomír Němeček, 18. března 2020

Posledními majiteli byli Černínové

Areál zámku a hradu v Jindřichově Hradci vznikl v místech slovanského hradiště , které se datuje zhruba od 10. století. Vedla tudy obchodní stezka. Stavba středověkého hradu začala v roce  1220.  Rod Vítkovců tu jako první působil až do začátku 17. století.  Gotická stavba měnila vzhled i rozsah a   nakonec se změnila v renesanční rezidenci mocného rodu pánů z Hradce. Posledními vlastníky zámku byli Černínové. Vyznačovali se láskou k umění, ve Španělském křídle měli divadlo. V 18. století zámek postihl požár. Černínové vlastnili zámek do roku 1945. Pak byl zkonfiskován. Špatný stav komplexu si vyžádal generální rekonstrukci. Trvala dvacet let a vyžádala si náklady ve výši 120 milionů korun. Pro veřejnost je zámek přístupný od roku 1993. 

Interiéry na zámku    Fotografie: zámek Jindřichův Hradec

Prohlídkové okruhy : zajímavý život i architektura

Při prohlídce zámeckého komplexu si můžete vybrat ze šesti tématických okruhů. Kromě života panovníků v nich pochopíte, proč se  říká, že stavby jsou učebnicí architektury.

 • Adamovo stavení: provede vás prvním patrem renesanční budovy Adamova stavení  a přiblíží životní styl vysokých zemských úředníků pánů z Hradce. Okruh končí v hudebním pavilonu Rondel, kde můžete obdivovat krásnou výzdobu.
 • Gotický palác:  uvidíte výstavu archeologických nálezů, provedených v 80. letech minulého století při rekonstrukci. Zlatým hřebem je rytířský sál s dochovanými nástěnnými malbami.  Představují legendu sv. Jiří a doprovází je i krátký animovaný film. Tento okruh končí v gotické černé kuchyni.
 • Interiéry 18. a 19. století: projdete se prostorami, které jsou vyzdobeny ve stylu klasicismu, empíru a dalších slohů. Velká část zařízení pochází z loveckého zámku Jemčina, který byl rodu Černínů vyvlastněn při pozemkové reformě. Součástí vybavení je galerie psích portrétů malíře Petra Václava Bergera.
 • Černá věž a černá kuchyně:  impozantní věž, na kterou můžete vylézt i v případě, že nebudete absolvovat prohlídku, skýtá zajímavý pohled na město a okolí. Vysoká je 32 metrů.  Zajímavé je, že věž v minulosti sloužila jako vězení. A koncem minulého století ji dokonce obývali dva ruští medvědi, které si hrabě Černín dovezl z cest. Z věže nahlédnete do unikátní kuchyně.
 • Výběrový okruh: projdete stavbami a interiéry pozdně gotickými až vrcholně renesančními. Prohlídka začíná v černé kuchyni, ve které podle pověstí vařila kaši Bílá paní, a končí v hudebním pavilonu Rondel.
 • Výstava „Kabinety Stuchlé“ a expozice Černínové – diplomaté, cestovatelé, sběratelé:  expozice přiblíží diplomatické mise českých šlechticů v 17. - 20. století.  Doplňuje ji výstava loutek.                                     

Co potěší vaše děti:

Výstava loutek výtvarnice Stanislavy Stuchlé v rámci šestého prohlídkového okruhu určitě zaujme nejen vaše děti. Můžete si prohlédnout loutkové krasavice tančící charleston, siláka, který zdraví příchozí trumpetou, mořskou panu a další pohyblivé loutky. Je tu vystaveno i cirkusové obludárium a nebo do detailu provedená ložnice hraběnky Černínové.  

Přístupnost

Zámek se nachází v centru města, můžete k němu dojít například z parkoviště na Náměstí Míru , půjdete Dobrovského ulicí zhruba 300 metrů. 

Občerstvení

Návštěvníci dobře hodnotí například  Zámeckou maštal, která je přímo v areálu zámku.  Chutnal jim zde nejen  rychlý oběd, ale  i pivo Radegast. 

Parkování

Parkovat můžete například na  parkovišti náměstí Míru. Za hodinu  40 Kč, za každou další rovněž 40 Kč.  

Poloha na mapě

Tip na výlet

Prohlédněte si nejstarší mlýn v areálu hradu a zámku
Za severními hradbami hradu a zámku v Jindřichově Hradci můžete vidět nejstarší mlýn.  Vybudován byl v první polovině 15. století.   Koncem 19. století  se z něj stala vodní elektrárna. Instalovali do ní Francisovu turbínu a Křižíkovo dynamo. Jindřichův Hradec se tak stal prvním osvětleným  městem v Českém království. Expozice, kterou si můžete prohlédnout, přibližuje nejen dějiny elektrárny, ale i rybníkářství a lesnictví v oblasti. 
 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Dobrovského 1
Jindřichův Hradec 37701
384 321 279
jindrichuvhradec@npu.cz
http://www.zamek-jindrichuvhradec.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Pro rodiny s dětmi
 • Zámky
 • Naučné
 • Pro rodiče s dětským kočárkem
 • Architektonické památky
 • Pro dva
 • Památkové zóny
 • Pro vozíčkáře
Jak se vám líbí článek
9/10
Podělte se s přáteli

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10