Holašovické Stonehenge

Jankov, Blanský les, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.3/10
Autor fotky: Naďa Rosenkrancová

Pokud vás zajímá energie krajiny a psychotronika, můžete navštívit magické místo ve slavných jihočeských Holašovicích, v chráněné krajinné oblasti Blanský les.

Autor článku: Radomír Němeček, 14. července 2021

Kamenný kruh k léčení, relaxaci a posezení

V Holašovicích si můžete připadat tak trochu jako u známého Stonehenge na Salisburské pláni v Anglii. Takový název ostatně kamenný kruh z obřích kamenů získal - Holašovické Stonehenge. Vytvořili ho společníci firmy Jihobrik a využili k tomu odborné rady psychotronika ing. Pavla Kozáka. Ten se zabývá energií krajiny a psychotronikou a je autorem řady knížek na tato témata. O místě a jeho působení vám mohou poskytnout informace manželé Václav a Miloslava Jílkovi.

foto: Naďa Rosenkrancová

Menhiry v kruhu a dolman, ukazující slunovrat

V prostoru zhruba tří hektarů areálu soukromých majitelů si prohlédnete 25 menhirů o průměru 30 metrů. Mají různé tvary a velikost. Balvany pocházejí z okolních lesů, bývalých remízků a mezí, odkud je tvůrci  do Holašovic postupně dopravovali několik let. Možná pocítíte působení energií, podobně, jak to popisují někteří návštěvníci. Vaši pozornost určitě upoutá tzv. dolmen, megalitická stavba kamenného stolu. Je postavený tak, aby ukazoval čas slunovratu, čímž se stal pro návštěvníky zajímavostí. Vítat vás budou i dřevěné skulptury. Například severští bohové Freya a Odin, známí svými magickými dovednostmi.

foto: Naďa Rosenkrancová

Výhledy do krajiny

Kromě menhirů uvidíte z vyvýšeného místa kruhu krásu okolní krajiny. Dohlédnete nejen na jadernou elektrárnu Temelín, ale hlavně na historické Holašovice. Rozhodně nemůžete přehlédnout ani slavný zámek Hluboká.

foto: Naďa Rosenkrancová

Tipy na ubytování

Občerstvení

Na návsi v Holašovicích objevíte Holašovickou hospodu, Selský dům Holašovice nebo Penzion Špejchar u Vojty.

Přístupnost

Ke Stonehenge se dostanete pěšky z čelní strany výrobny dřevěných briket, za kterou se nachází.

Parkování

Parkovat můžete na obecním parkovišti v prostoru budovy infocentra u holašovické návsi.

Poloha na mapě

Kam pokračovat dále

Selské baroko v Holašovicích
Při návštěvě vesničky v Holašovicích, která si zahrála například v Troškově snímku Babovřesky 3, si prohlédnete nádherně vyzdobené domy. Unikátní soubor staveb z konce 19. století potěší vaše oči. Budete obdivovat unikátně zdobené štíty, barokní kapličku se soškou sv. Jana Nepomuckého a vaše děti potěší dřevěný vodník na rybníčku.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Holašovice
Jankov
776 271 491
jihobrik@jihobrik.cz
jihobrik.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Prohlídky
 • Příroda
 • romantické cestování
 • Naše tipy
 • Výlety
 • Zahrady a parky
 • amazing places
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • se psem
 • pro dva
 • Procházka
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.3/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.