Hrad a Zámek Český Krumlov

Český Krumlov, Českokrumlovsko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Vysoko nad korytem Vltavy se v malebném historickém městě se tyčí hrad a zámek Český Krumlov s 54,5 metru vysokou válcovou věží. Z jejího ochozu se vám naskytne jedinečný výhled na město i jeho okolí.

Autor článku: Radomír Němeček, 30. července 2020

Zámek býval sídlem aristokracie

První osídlení zámeckého návrší v Českém Krumlově pochází z doby bronzové. Původní gotický hrad založili před rokem 1250 páni z Krumlova, jedna z větví Vítkovců. Po nich majetek zdědili Rožmberkové. Hrad přestavbami proměnili na honosnou renesanční zámeckou rezidenci. Po nich vlastnil krumlovský zámek rakouský knížecí rod pánů z Eggenbergu. Ti pro změnu vytvořili z majetku reprezentativní barokní sídlo. Posledními majiteli byli až do roku 1947 Schwarzenbergové. 

Na co se můžete těšit na Zámku Český Krumlov

Areál je velmi rozlehlý a má pět nádvoří. Do zámku se můžete v současnosti podívat ve dvou prohlídkových okruzích.

 • První okruh vás zavede do renesančních a barokních interiérů. Mezi nejpřitažlivější patří rokokový maškarní sál a eggenberský sál se zlatým kočárem.
 • V druhém okruhu se seznámíte s historií rodu Schwarzenbergů. Součástí prohlídky jsou unikátní spojovací chodby plášťového mostu.

Na zámku Český Krumlov dále můžete nahlédnout do expozice Hradního muzea, kde je celoroční provoz. Jeho interiéry jsou vybaveny historickými svítidly i replikami starých muzejních vitrín. Najdete v nich řadu vzácných exponátů.

Těšte se na nádherné výhledy ze zámecké věže

Při návštěvě zámku doporučujeme nevynechat návštěvu zámecké věže. Vystoupáte po 162 schodech na ochozy věže odkud si užijete nádherné výhledy na Český Krumlov.  Věž je odedávna právem považována za dominantu Českého Krumlova.

Tipy na ubytování

Zámecké barokní divadlo a zahrady jsou ojedinělou památkou

Vaši pozornost určitě upoutá pozoruhodné Zámecké barokní divadlo, památka světového významu. Reprezentuje vyspělou barokní scénu. Budete obdivovat původní jeviště, divadelní mašinérii, orchestřiště, stovky divadelních kostýmů, dekorací a scénických doplňků. Nedílnou součástí areálu je nádherná barokní zámecká zahrada. Je situovaná  na návrší a svahu, přiléhá k budovám na pátém nádvoří. Její celková plocha je necelých 11 hektarů. Procházka zahradou vám přinese nevšední zážitek.  

Návštěva kovárny stojí za to

V Kovárně si pod dohledem odborníka můžete dokonce vyzkoušet práci s rozžhaveným železem. Navštívíte Mezinárodní ateliér keramické tvorby v prostorách Václavských sklepů, můžete zavítat do Galerie české kultury v Máselnici. V Mincovně můžete obdivovat tematickou výstavu ze zámeckých depozitářů.

Jak zabavit děti

V areálu zámku bohužel není expozice pro děti, rodinám se tedy doporučuje návštěva expozice Konírna na pátém nádvoří. Uvidí například vůz císařovny Marie Terezie, tažený slavnostně vystrojeným šestispřežím. Jsou zde i saně tažené koňmi v přepychovém postroji a další jezdecké a koňské artefakty. Určitě děti potěšíte, když jim ukážete medvědy v zámeckém příkopu. Podle pověstí byli Rožmberkové spjati s italským rodem Orsini.  Orsa znamená italsky medvědice. První zmínky o chovu medvědů v Českém Krumlově jsou z druhé poloviny 16. století, kdy tu pobýval Vilém z Rožmberka. Medvědy uvidíte v příkopu mezi prvním a druhým nádvořím.  V roce 2019 tu byli pokřtěni dvouletí medvědí sourozenci Vilém a Polyxena. Pečuje o ně medvědář Jan Černý.  Pořádá i slavnosti pro veřejnost. Nejoblíbenější jsou narozeniny jeho svěřenců a Štědrý den.   

Kde se občerstvit

V zámeckém areálu najdete širokoá nabídku stravovacích možností. Například Zámecké dobroty, Hospodu U Klobouku, Bistro Máselnice a Krčmu. 

Vlakem na zámek

Vlakové nádraží se nachází 1,4 km od zámku. Trasa na mapě

Parkování a přístupnost

Auto můžete zaparkovat na placeném Parkovišti 1 Jelenka v Jelení zahradě pod zámkem. Prvních 40 minut je parkování bezplatné. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se do Velešína ke zřícenině hradu
Z Českého Krumlova si můžete zajet do sedmnáct kilometrů vzdáleného Velešína, který  najdete v malebné krajině nad vodní nádrží Římov. Zhruba 1,5 kilometru vystoupáte z obce severozápadním směrem ke zřícenině hradu Velešín. Patřil mezi nejstarší královské hrady v Čechách. Byl vybudován na skalním hřbetu nad řekou Malší v první polovině 13. století. Dlouho však nevydržel. Do druhé poloviny 15. století obývali hrad poslední jeho majitelé – Rožmberkové. Ti však hrad opustili. Důvodem bylo chátrání a narušená statika. Zbytky sídla jsou volně přístupné, máte šanci je prozkoumat. Prohlédnete si fragmeny půlválcové bašty a mohutné válcové věže. Můžete se projít po rekonstruovaném mostě, který je vysoký 8 metrů a dlouhý 37 metrů. Uvidíte zbytky románské hradní kaple, které byly objevené při archeologickém průzkumu

Další zajímavosti v okolí:
Grafitový důlRozhledna a hora KleťZrcadlový labyrint, Klášter Zlatá KorunaZřícenina hradu Dívčí kámenZřícenina hradu Pořešín

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zámek 59
Český Krumlov
+420 380 704 738
ceskykrumlov@npu.cz
zamek-ceskykrumlov.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Zámky
 • TOP
 • Romantická místa
 • romantické cestování
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • pro rodiny s dětmi
 • Hrady
 • amazing places
 • pro dva
 • když prší
 • UNESCO
 • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.