Podzemí ve Slavonicích – adrenalin pro milovníky podzemí

Slavonice, Česká Kanada, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6.5/10

Slavonické podzemí je podzemní systém chodeb pod dvěma renesančními náměstími ve Slavonicích. Tento unikátní systém slouží k odvodnění náměstí dodnes.

Autor článku: Radomír Němeček, 28. ledna 2021

Ve sklepech byly řemeslné dílny

Nejstarší sklepy ve Slavonicích pod náměstím vznikaly ve 13. a 14. století. Byly postupně propojovány chodbami. Kromě odvádění podzemní vody sloužily k ukládání různých druhů potravin, sudů vína a piva. V některých sklepech byly umístěny řemeslné dílny. Hlavně pak ty, kde činnost vyžadovala chlad a stálou teplotu. Šlo především o zpracování masa nebo kůží.

foto: shslavonice.cz

Unikátní technická památka

Sklepy jsou ručně sekané do kamene. Zanechaly  své svědectví o době, řemesle a životě vůbec. Pro prohlídky si můžete vybrat z nabízených dvou tras. Jsou rozdělené podle náročnosti. Na obou spatříte obezdívky těžebních míst, vodní jímky a záseky pro ukládání svítidel.

foto: shslavonice.cz

Snazší trasa je dlouhá 130 metrů

Na první trasu se vydáte z domu čp. 480 na Dolním náměstí, odkud půjdete připojovací chodbou k hlavní štole. Vede pod Panským domem a odvádí spodní vodu z podzemí na severní straně náměstí. Délka trasy je 130 m, průměrná výška chodeb je 1,4 m a šířka 40-60 cm. Na osvětlené trase s průvodcem jsou tři zastávky.

Tipy na ubytování

Náročnější trasa je záživná

Druhá trasa je velice náročná a je třeba před její návštěvou zvážit schopnosti. Je dlouhá 300 m, chodby jsou vysoké 1,5 m, široké 40-60 cm. I do této trasy se vchází z domu čp. 480. Pokračuje páteřní chodbou okolo podzemí domů čp. 479 a 478 přes podzemí pod Farou a Muzeem až po Panský dům. Odtud pokračuje stejnou trasou zpátky.  

Jak zabavit děti

Ve Slavonicích se nachází Naučná stezka Pohádkovým lesem, půjdete kolem dančí farmy na úpatí Strážného kopce (599 m n.m.). Má tři stupně obtížnosti. Bronzová pro mrňata a skřítky má 4 zastavení (1,8 km). Stříbrná pro zdatné poutníky má 6 zastavení (2,5 km) a zlatá (4 km) je určena válečníkům a princeznám bojovnicím, má 8 zastavení. V turistickém informačním centru si koupíte průvodce s mapou stezky a vyznačenými úkoly. Po splnění čeká děti po návratu odměna.

Občerstvení

Občerstvit se můžete v některé z restaurací v centru Slavonic. Například v Restauraci Monarchie.

Parkování a přístupnost

Automobil zaparkujete na parkovišti Náměstí Míru. Z parkoviště je to opravdu kousek.

Poloha na mapě

Tip na výlet 

Slavonice jsou perlou České Kanady
Prohlídka Slavonic stojí za to. Městečko na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily krásné renesanční památky. V historickém centru můžete obdivovat honosné domy na Horním náměstí a na náměstí Míru. Oddělené jsou kostelem. Městečko vzniklo z bývalé strážní osady na cestě z Prahy do Vídně. Největšího rozmachu dosáhlo v 16. století. Honosné domy mají gotické jádro a prošly renesanční úpravou. Uchvátí vás jejich štíty, mnohá průčelí zdobí sgrafitová výzdoba. Za pozornost stojí i opevnění města s branami a baštami.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.