Skalní město Stálkov

Slavonice, Česká Kanada, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Nejen magická příroda, ale i tajemné skály a balvany lákají návštěvníky České Kanady k prozkoumání. U obce Stálkov, šest kilometrů vzdálených od Slavonic, najdete skalní městečko. Atraktivní lokalitu, patřící do České Kanady, si vyhlédli i skauti a vybudovali zde základnu pro své každoroční tábořiště. Dřevěnou konstrukci mezi stromy a balvany obdivují všichni, kteří sem doputují.

Autor článku: Petr Kouba, 27. října 2020

Historie skalního města Stálkov

Řada skalních útvarů městečka vznikla působením procesů zvětrávání a odnosů landštejnské žuly a je dokladem po starých plužinách.  Základním tvarem zvětrávání jsou žulové klenby, rozdělené puklinami. Příkladem je Bukový vrch, který je vidět vpravo od silnice za Stálkova na Matějovce. 

Skalky a balvany vytvořily město

V blízkém okolí malé vísky Stálkov najdete řadu skalních útvarů, seskupením skalek a balvanů vzniklo skalní město. K jeho nejvýraznější a nejzajímavější části se  dostanete, když půjdete ze Stálkova po žluté turistické cestě směrem na Vlastkovce.  Kromě zmíněné skautské základny vás upoutá výrazná vrcholová skála a seskupení volně ležících kamenů. Dominantu lokality snadno poznáte. Je jí výrazný skalní blok s věšteckou miskou na vrcholové plošině, boční trhlinou a převisem. V okolí bloku uvidíte další osamocené kameny i kamenná seskupení. Vyhledávaným útvarem je Graselova sluj. Poznáte ji snadno, jde o upravený převis v nízkém žulovém bloku, který měl sloužit jako jedna ze skrýší loupeživé bandy. Kolem sluje vede naučná stezka Po stopách lupiče J. G. Grasela.  

Energie proudí z kamenůných zkamenělin z prvohorního esu

Podle ezoteriků jsou zdejší balvany výrazným energetickým místem. Ti z vás, kteří mají zkušenosti s meditací, se zde mohou napojit na energetický otisk krajiny a komunikovat  se zdejšími starými bytostmi. Nejvýraznější spojení nastává v době keltského svátku Samhainu 2. listopadu.  Energeticky významným místem je puklina ve skále. Osamělé balvany harmonizují mužskou a ženskou energii a kamenný kruh zesiluje harmonizační působení na energetický systém člověka při užití hlasu. 

Tipy na ubytování

Jak se dostanete do skalního města

Stálkov je menší víska, součást Slavonic, od kterých je však vzdálená šest kilometrů, které musíte zdolat buď pěšky, na kole nebo autobusem. Na procházku skalami počítejte zhruba s 1,5 hodinovou rezervou. Obec je spíše rekreační oblastí, zvláště v létě, trvale obydlena je zhruba polovina ze 34 domů.  Po dobu letní turistické sezóny  je k dispozici ubytovna pro cyklisty. Obcí prochází i značené cyklotrasy a turistické stezky. V okolí vesnice je řada rybníků.

Občerstvení

Víska Stálkov žádným občerstvením ani restaurací nedisponuje. Najíst se můžete v okolí. Například v restauraci Adria ve Starém Městě pod Landštejnem, nebo v Zájezdním hostinci Český Rudolec či třeba na Bison Ranči v Českém Rudolci – Rožnově. Ve Slavonicích doporučujeme hotel Besídka.

Parkování 

Nejbližší parkoviště, kde můžete umístit auto, je od Stálkova vzdáleno několik  kilometrů u rybníka Vožralý  v sousedství Dědkova rybníka u Slavonic.  

Poloha na mapě

Tip na další výlet  

Zámek Malá Hluboká
Oběd, na který se ze Stálkova vydáte, lze v Českém Rudolci spojit s prohlídkou zámku, kterému se říká  Malá Hluboká. Pochází z roku 1351  a má  pohnutou historii. Dnes je v soukromém  vlastnictví společnosti, která ho postupně rekonstruuje v roce 2016 dokončila opravu věže. Na prohlídky se můžete vydat  za dobrovolné vstupné. Zmíněný zájezdní hostinec je hned v sousedství.  Z hospodářských budov  majitelé vytvořili 1. českokanadský pivovar, kterým se  po 118 letech obnovila tradici vaření piva v Českém Rudolci.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Stálkov
Slavonice
+420 720 280 183
+420 384 493 320
i@slavonice-mesto.cz
www.i.slavonice-mesto.cz/

Štítky

 • Poznávací
 • Výlety
 • Příroda
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • se psem
 • pro dva
 • Vyhlídky
 • Turistika
 • pro seniory
 • Skály
 • Naučné stezky
 • Skalní města
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Jižní Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.