Letecké muzeum Viléma Götha

Dačice, Česká Kanada, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

V Dačicích mezi Telčí a Slavonicemi navštivte Letecké muzeum Viléma Götha. Na Palackého náměstí objevíte letecké modely a přístroje, s kterými se běžně nesetkáte. Dačické muzeum  patří leteckému nadšenci Vlastimilu Kolomazníkovi.

Autor článku: Radomír Němeček, 29. listopadu 2021

Expozice jsou věnované letcům z války

Stále expozice jsou instalované k uctění památky letců, kteří se v Dačicích narodili. Jedním z nich byl Vilém Göthe, stíhač RAF od 310. čs. stíhací perutě v Duxfordu u Camridge. Padl v bitvě o Británii roku 1940. Je zde představen i Karel Alexander Pospíchal, který létal jako pilot u 311. bombardovací perutě.

Připomenuti jsou další rodáci

Další expozici má Ondřej Leitkep. Letec u Československé letecké společnosti působil jako pilot, tragicky zahynul v Německu. Čtvrtý dačický letec, Oldřich Jakubů, pracoval jako navigátor a radiotelegrafista u aerolinek. V jeho expozici si prohlédnete předměty z pozůstalosti, zápisník letů a diplomů.

Uvidíte trojrozměrné exponáty

Formou trojrozměrných exponátů uvidíte artefakty vojenského, civilního i sportovního letectví, jako jsou letecké přístroje, vybavení a výstroj pilotů. Muzeu vévodí zemědělský letoun Z-37 Čmelák, určitě vás potěší např. bezmotorový letoun L-13 Blaník nebo sportovní Zlín Z-142. Spatříte motor AI-25, který poháněl malý proudový cestovní letoun Jak-40. Muzeum má v archivu několik stovek leteckých publikací,časopisů a leteckých manuálů. Novinkou je expozice civilní obrany.

Tipy na ubytování

Občerstvení

U leteckého muzea je bar, kde se můžete občerstvit

Kde zaparkovat

Parkoviště je k dispozici přímo na náměstí.

Poloha na mapě

Kam na další výlet v okolí

Státní zámek Dačice
Na zámku v Dačicích zhlédnete reprezentační i soukromé pokoje z dob majitelů rodiny Dalbergů.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.