Zámek Bechyně

Bechyně, Táborsko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: zamek-bechyne.cz

Strmý skalnatý ostroh nad soutokem říčky Smutné a řeky Lužnice je místem, na kterém stojí v Bechyni zámek. Původně tu na bývalém hradišti vybudoval v polovině 14. století Přemysl Otakar II. gotický hrad. Na renesanční zámek ho přestavěl Petr Vok z Rožmberka, obývali ho i Šternberkové.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. listopadu 2020

Kulturní památka je dominantou města

V současné době je zámek v Bechyni Kulturní památkou České republiky. Veřejnosti je přístupný. K zámku, který je významnou bechyňskou dominantou, se projdete parkem s mohutnými duby. Při prohlídce památky se můžete těšit na výstavu střelných a loveckých zbraní, starých rytin a fotografií významné obrazy a dobový nábytek. Ze zámeckého parku se budete rozhlížet do romantického údolí Lužnice.

foto: zamek-bechyne.cz

Na co se můžete těšit

Prohlídkovou trasou zavítáte do soukromí Petra Voka. Projdete Stromovým sálem, který je unikátní svým klenutím na střední sloup v podobě kmene stromu. Žebra napodobují suché větve. Vystoupáte do západního zámeckého křídla. Nahlédnete do Vokovy ložnice a budete obdivovat původní strop a zdobení nástěnnými malbami. Prohlédnete si lovecký salon a portrétní galerii rodu Paarů. Potomci zmíněného rodu spravovali zámek do roku 1948. Z předhradí vytvořili park. Při prohlídce budete obdivovat především svatební síň Petra Voka s nádhernou výzdobou stěn. Jsou zde umístěny vzácné nástěnné malby. V okenních výklencích uvidíte malby ctností a neřestí i postavy pěti vyšších soudců českého království.

foto: zamek-bechyne.cz

Alšova jihočeská galerie - Mezinárodní muzeum keramiky

V bývalém pivovaru na zámku můžete zavítat do Alšovy jihočeské galerie - Mezinárodního muzea keramiky. Prohlédnete si tam expozici keramiky. Uvidíte rozsáhlou sbírku prací z mezinárodních keramických sympozií. Do jara 2021 probíhá v muzeu rekonstrukce. V nové budově vznikne menší stálá expozice keramiky a otevře se prostor pro krátkodobé výstavy designu, malby, grafiky a soch.

Muzeum Vladimíra Preclíka

V zámeckém parku se můžete také vydat do bývalé sýpky, kde od konce 20. století sídlí Muzeum Vladimíra Preclíka. Jde o pozdně gotickou budovu s ukázkami tesařského umění. Nabízí expozice v pěti podlažích. Uvidíte přes sto děl akademického sochaře Vladimíra Preclíka. Jedno z pěti podlaží je věnováno proměnné sezónní výstavě. 

foto: zamek-bechyne.cz

Občerstvení

Na náměstí je oblíbená restaurace Protivínka s pizzerií. Pokud sestoupíte od zámku k řece, můžete se občerstvit v restauraci penzionu Pod Skalou.

Jak zabavit děti

U restaurace Protivínka je dětský koutek

Vlakem na zámek

Železniční stanice se nachází 1,5 km od zámku. Trasa na mapě

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat v Bechyni na Náměstí T. G. Masaryka. Z bechyňského náměstí půjdete k zámku 462 m.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Víte, jaké filmy se točily v Bechyni?
Krásná příroda řeky Lužnice v Bechyni zaujala v minulosti i nyní filmaře. Pokud máte rádi kinematorgafii, pak můžete zjistit, které snímky se zde natáčely. Turistickým magnetem se stala První naučná filmová stezka. Pokud se po ní vydáte, čeká vás pěkný výlet. Projdete se kolem sedmi míst, kde se točily známé české snímky. Na informačních cedulích si o těchto filmech přečtete. Jsou to filmy Kameňák, Ryba na suchu, Zlatí úhoři Jsem nebe, Čertova nevěsta, Jan Hus a Metráček.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zámek 1
Bechyně
602 843 442
+420381 213 822
info@zamek-bechyne.cz
zamek-bechyne.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • romantické cestování
  • Zámky
  • Výlety
  • pro dva
  • když prší
  • Architektonické památky
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.