Lesopark U Jakuba

Kunžak, Česká Kanada, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Rozhlednu a lesopark u Jakuba najdete v blízkosti obce Valtínov mezi Jindřichovým Hradcem a Dašicemi. Areál se nachází na Havlově hoře v Javořické vrchovině.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. března 2021

Rozhledna je vysoká skoro 41 metrů

Dominantou celého areálu lesoparku je rozhledna. Kdysi tu byla triangulační věž, která sloužila armádě. V roce 2013 byla postavena novodobá rozhledna. Má železobetonový základ, na něm je dřevěná konstrukce ve tvaru šestibokého hranolu s jehlanovou střechou. Stavba je postavená z lepených modřínových profilů. Tvarem rozhledna připomíná tužku. Bez betonového podstavce měří 40,7 m. V betonovém základu je umístěna galerie rozhleden.

Na plošiny po ocelových schodech

Středem konstrukce budete stoupat po 180 schodech masivního ocelového schodiště. Můžete se dívat do okolí ze tří vyhlídkových plošin. Na nejvyšší vystoupáte do výšky 29,7 metru. Uvidíte vesnici Valtínov, Dačice nebo Český Rudolec se zámkem. Nabízí se výhled na Českou Kanadu. Nepřehlédnete ani vrchol Javořice s vysílačem. Viditelné jsou i rozhledny na Oslednici, Křemešníku a Mařenka. Když je dobrá viditelnost, uvidíte Schneeberg v Rakousku.

Lesopark připomene slovanské opevnění

Pod rozhlednou objevíte zábavně naučný lesopark. Rozšiřuje možnosti turistického využití této lokality. Připomene vám replikou slovanské opevnění. Tvoří ho dvě vstupní věže a je zde spousta herních prvků. Děti potěší návštěva Perníkové chaloupky. Užijí si dětské hřiště s prolézačkami, pískoviště, lanovka. Je zde k dispozici bikepark. Oblíbené je bludiště z přírodních prvků. Dokonce můžete projít tajnou podzemní chodbou s kostlivcem a dalšími postavami.

Tipy na ubytování

Cesta za poučením

V prostoru jsou vysázené různé druhy dřevin, takže lesopark plní i naučný charakter. V poznávacím lese jsou stromy opatřené cedulkami. V lesoparku uvidíte dřevořezby pohádkových postav, zvířat a lesních plodů. Nechybí desatero, jak se chovat v lese a přírodě obecně.

K lesoparku můžete doputovat naučnými stezkami

Součástí lesoparku jsou dvě naučné stezky, které vedou okolními lesy. Provedou vás úchvatnou okolní přírodou podél rozhledny, kaskád rybníčků až k velmi populárnímu kamennému útvaru s názvem „Ďáblova prdel“. Na naučných stezkách jsou rozmístěny informační a interaktivní panely s informacemi o okolní přírodě.

Občerstvení

Přímo na venkovním prostranství areálu je pódium, najdete tu občerstvovací stánky. V betonovém základu rozhledny je turistické centrum, kde je rovněž možné zakoupit občerstvení. Můžete posedět u dlouhých stolů s lavicemi, kde se pohodlně najíte a odpočinete si.

Parkování a přístupnost

Auto můžete zaparkovat na parkovišti Valtínovský mlýn za poplatek 50 Kč/den. Z parkoviště se do Lesoparku U Jakuba vydáte Naučnou stezkou „Na Ďáblovu prdel“. Půjdete pouze necelý kilometr.

Poloha na mapě

Kam pokračovat dále

Na „Ďáblovu prdel“
Když se od rozhledny a lesoparku vydáte dále po naučné stezce, kterou jste sem došli z parkoviště ve Valtínově, brzy objevíte kýžený cíl. Nejprve půjdete kolem kaskády rybníčků, které vás doslova očarují svou krásou. Soustava vodních děl je malebně začleněna do přírody. Rybníčků je celkem dvacet a doplňují je i drobné tůně. Pak už stezka, opatřená jedenácti zastaveními, vede k balvanu, nazývanému podle svého vzhledu Ďáblova prdel. Jde o jeden z nejkurióznějších žulových balvanů, typických pro oblast České Kanady. U balvanu je umístěno odpočívadlo, informační tabule s mapou a fotografiemi dalších zajímavých kamenů a balvanů v okolí. K balvanu se můžete vydat také třeba po zelené turistické stezce z Nového Světa směrem na Valtínov.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Valtínov
Kunžak
ceskakanadazvysky.cz

Štítky

  • Zábavné
  • pro rodiny s dětmi
  • Naučné stezky
  • Zabávní parky
  • Výlety
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Dětská hřiště
  • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.