Roztocký mlýn

Roztoky u Semil, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Typický podkrkonošský potoční mlýn se nachází v Roztokách u Semil. Mlýn leží na Staroveském potoku, pramenícím pod Vysokým nad Jizerou a stojí v romantickém Fiedlerově údolí.

Autor článku: Petr Kouba, 19. srpna 2020

Roztocký mlýn

Na tomto potoce stály kdysi čtyři mlýny. Vodní selský mlýn, který za rok vyprodukoval 1000-1500 q žita, má za sebou více jak tři stovky let tradičního provozu. Tolik let mají za sebou provozovatelé mlynařiny, po kterých je pojmenováno i údolí – rod Fiedlerů. Od vrchnosti si nejdříve mlýn pronajal v roce 1685 Mikuláš Fiedler a mlelo se zde námezdně. Obsluhu zajišťoval otec se synem a své řemeslo si předávali z otce na syna. Mlýn disponoval dvěma pískovcovými kameny. Roku 1910 pak došlo ke koupi válcové stolice, aby se mlýnská produkce zvýšila. Roztocký mlýn se ale ani tak během let nevyhnul řadě změn. Během druhé poloviny devatenáctého století vznikla u mlýna brusírna na skleněné kroužky a také pecnářství, takže z mouky se tu rovnou upekl voňavý žitný chléb. Peklo se denně kromě neděle a chléb se rozvážel i do okolních obcí koňským povozem. Po roce 1945 přišlo znárodňování a malé mlýny zanikly.

Na mlýn se usmálo štěstí

To když syn posledního mlynáře, ing. Bohumil Novotný, nechal v roce 1990 provést kompletní rekonstrukci mlýna a zařízení a umožnil tak budoucím generacím nahlénout do dob poctivého českého řemesla. Dnes si tu můžete prohlédnout repliku mlýnského kola, původní mlýnské nástroje, dobové fotografie a mnohé další zajímavosti.

Kudy k mlýnu

  • Autem - ze Semil po silnici č. 289, odbočka na Helkovice a dale do Roztok. V Roztokách zaparkujte váš vůz a vydejte se pěšky k mlýnu.

Tipy na ubytování

Vlakem na výlet

Vystupte v železniční zastávce Bohuňovsko a vydejte se po modré trase přes Bozkov do Roztok u Semil a následně k mlýnu. V Bozkově doporučujeme navštívit Bozkovské dolomitové jeskyně. Délka trasy jedním směrem 6 km a nastoupáte 288 metrů.

Poloha na mapě

Provozní doba

květen – září od úterý do neděle od 9.00 do 16.00 hodin

Tip na výlet

Vydejte se za poznáním Semilska Kamenickou stezkou. Vede horním částí údolí Jizery a míří z Bítouchova do Podspálova. Do Bítouchova se z Roztok dostanete po silnici II. třídy č. 289 (cca 25 km). Trasa prohlídky vám nabídne šest skalních vyhlídek, včetně známé Myší skály. Od Podspálova k Medenci vede modrá turistická cesta, dál k Bítouchovu žlutá. 
 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.