Městské muzeum Žacléř

Žacléř, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Městské muzeum Žacléř

V podkrkonošském Žacléři si rádi prohlédnete Městského muzeum Žacléř na Rýchorském náměstí. Zaujmou vás informace o hornickém městě a mnoho pozoruhodných exponátů.

Autor článku: David Hlisník, 6. března 2024

Ve městě působily zajímavé osobnosti

Budete procházet stálou, přehledně členěnou expozicí. Její první díl vás provede dějinami města včetně smutné vzpomínky na pracovní tábory židovských dívek a zajatecké tábory vězňů za války. V druhé části expozice se seznámíte s osobnostmi Žacléřska, jakými byli slavný pilot Karel Illner, konstruktér letadel Igo Etrich, sochař Emil Schwantner a další. Za pozornost jistě stojí Jan Ámos Komenský, který odtud v 17. století odcházel do vyhnanství.

Městské muzeum Žacléř

Spatříte důlní exponáty

Muzeum dále přibližuje dobývání černého uhlí. Uvidíte jedinečné exponáty, jako dřevěný důlní vůz, důlní lampy, záchranné přístroje. Pomocí modelu průřezu dolu nahlédnete do uhelných vrstev. Zajímavé jsou minerály a paleontologické nálezy z podzemí i z Krkonoš a podhůří.

Děti potěší staré hračky

Neméně zajímavý je prostor věnovaný každodennímu životu minulých generací se starými hračkami, nábytkem a dalšími předměty, uvidíte i krkonošský kroj. Poslední díl představuje sbírku Václava Petiry. K vidění jsou různé sošky a užitkový i technický porcelán z místní porcelánky. Svůj prostor mají v muzeu i krátkodobé výstavy.

Tipy na ubytování

Kde zaparkovat

V jednosměrné ulici u muzea se dá parkovat.

Kde se občerstvit

Můžete se občerstvit v Cukrárně Marta.

Přístupnost

  • Na Rýchorské náměstí jezdí autobus.
  • Vedou tudy cyklotrasy č. 4505, 4502, 44504, 4081.

Poloha na mapě

Kam na výlet

Můžete se projít Naučnou stezkou Jana Ámose Komenského, navštívit hornický skanzen v areálu Dolu Jan Šverma. V zimě si můžete parádně zalyžovat v Prkenném Dole pod kopcem.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Rýchorské náměstí 10
Žacléř 542 01
+420 499 739 225
muzeum@zacler.cz
www.muzeum-zacler.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více