Lázeňská naučná stezka

Janské Lázně, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Trasu, kterou zřídil společně s Krkonošským národním parkem Veselý výlet, mohou využívat i rodiny s menšími dětmi, senioři a hendikepovaní návštěvníci Janských Lázní či klienti zdejších lázní.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. února 2021

Jediné lázně v našich Krkonoších

Než se vydáte na výlet, krátce se seznamte s Janskými Lázněmi, které jsou vyhlášeným lázeňským městem a turistickou lokalitou, v zimě pak velice dobře hodnoceným lyžařským střediskem. Zatímco v nedalekém Dolním Slezsku - v Polsku  existuje na 12 obdobných lázeňských míst, na této straně Krkonoš se jedná o jediné lázně v České republice. Město se nachází v okrese Trutnov a rozkládá se na úpatí Černé hory (1299 m. n. m.), na jejíž vrcholek vede kabinová lanová dráha Černohorský express. Zdejší lázně se zaměřují na léčbu pohybového ústrojí a teplý léčivý pramen zde byl objeven již v roce 1006. Na své cestě po Lázeňské naučné stezce byste neměli  přehlédnout   zejména   Kostel svatého Jana Křtitele, dále Evangelický novogotický kostel,  vaše zastavení jistě bude patřit i secesní kolonádě, všimněte si nádherných lázeňské  vilek, v neposlední řadě také sochy  Krakonoše. 

Cesta povede okolo Pramenu lásky 

Váš nenáročný výlet povede lesem jihozápadně od centra lázeňského střediska po zelené a  žluté turistické značce. Vyjdete z náměstí Svobody okolo Kostela svatého Jana Křtitele a mírným stoupáním přes Střední hřeben se vydáte směrem k  rozhledně Zlatá vyhlídka a Hoffmanově boudě.  U Hofmanonových boudy se doporučujeme zastavit. Je zde občerstvení, ale také nově postavená Stezka korunami stromů a velké dětské hřiště.  Odtud následně vaše cesta míří již po zelené trase postupným  klesáním až zpátky  do centra Janských Lázní.

Potěšíte se výhledy na Janské lázně

Celá naučná stezka vás povede mimo jiné okolo Mariánská výšiny, nádherné vyhlídky na Janské Lázně, půjdete okolo Pánského pramenu, který je také nazýván Pramen lásky pro jeho příznivé účinky na mužskou potenci. Dnes však si přímo u něho vodu již nenaberete, protože je jímána pod zemí a svedena do Prameníku na lázeňské kolonádě v Janských Lázních. Trasa je vedena i  okolo dalšího pramenu, který je nazýván Pramen starosty Exnera. Při své menší pouti si na Mariánském návrší nad dětskou ozdravovnou všimněte i Smírčího kříže a Hrobu obětí druhé světové války. I se zastavením vaše nenáročná trasa potrvá zhruba 2 hodiny.

Tipy na ubytování

Zábava pro děti na trase

V Janských lázních u dětské ozdravovny je dětské hřiště a další dětské hřiště je v půli cesty u Hoffmanovy boudy, kde je také vyhlášená stezka v oblacích. 

 

Detail trasy 

  • Janské Lázně, Mariánská výšina, Rudolfovo údolí,  Janské Lázně centrum
  • Náročnost: Nízká
  • Délka trasy: 6 km

Základní údaje

Kontaktní údaje

Janské Lázně
Janské Lázně

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • se psem
  • Turistika
  • pro dva
  • Cyklistika
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.