Hora Klíč

Svor, Lužické hory, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Nedaleko města skla Nového Boru, města skla, se vypíná hora Klíč. Tato čtvrtá nejvyšší hora Lužických hor má nezaměnitelný tvar, pro který si ji nespletete s žádnou jinou. Klíč v minulosti býval strážnou horou, ze které se za pomoci ohně oznamovalo nebezpečí.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. prosince 2021

Kamzíci, borůvky a ledopády

Vrchol Klíče dosahuje nadmořské výšky 760 m. Je skalnatý a v terénu můžete při troše štěstí spatřit kamzíky. Pokud sem zavítáte na přelomu jara a zimy, odměnou za namáhavější výstup vám bude pohled na převislou skalní stěnu na jihozápadním úbočí hory, kde tající sníh vytváří ledopády. V létě vás kromě velmi pěkného výhledu čeká na zdejších pasekách množství lahodných borůvek.

Za Kamenným mořem po červené

Na Klíč vás přivede červeně značená turistická stezka z Nového Boru. Výstup není úplně snadnou záležitostí, ale pokud stanete na vrcholu, hned vám bude jasné, že námaha stála za to. Již při stoupání uvidíte množství zajímavostí, jednou z nich je proslulé suťové pole známé pod názvem „Kamenné moře“. Místní flóra je velmi bohatá. Určitě poznáte konvalinku, mařinku vonnou, orlíček a mnohé další. Vyskytuje se tu i hvězdnice alpská, kapradinka skalní a různé druhy mechorostů. Přibližně uprostřed trasy dojdete ke Kamzičí studánce, kde se můžete osvěžit pitnou vodou. Výhled z Klíče je pak opravdu famózní. Za dobrého počasí dohlédnete až na horu Říp. Délka trasy: 4,8 km a nastoupáte 381 metrů.

Tip na výlet. Kam pokračovat dále

Pokud budete mít dostatek sil, vydejte se pod Klíč po modré trase  a následně po žluté přes Kytlici do Polevska a zpět do Nového Boru po Modré. Kytlice i Polevsko vás překvapí svou malebností. Je tu množství nádherných staveb lidové architektury a roubenky jak malované dodávají těmto místům pohádkovou atmosféru. Kytlici si oblíbil i přední herec Miroslav Horníček, který odpočívá na kytlickém hřbitůvku. Pokud sem zavítáte, jeho hrob s přírodním pískovcovým náhrobkem, kde odpočívá spolu se svými blízkými, najdete hned u vchodu na hřbitov po levé straně. Délka trasy 17,8 km

Tipy na ubytování

Vlakem na Klíč

Pokud pojedete vlakem, můžete vyrazit na Klíč z Nového Boru (popis cesty výše) nebo ze Svoru. Kratší cesta vede ze Svoru a měří 2,7 km. Trasa na mapě

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • se psem
  • Příroda
  • pro dva
  • romantické cestování
  • Hory a pohoří
  • úžasná místa
  • Vyhlídky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.