Zemědělské muzeum

Pěnčín, Liberecko, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

V Zemědělském muzeu v Pěnčíně návštěvníky čeká rozsáhlá expozice zemědělských strojů, které řada dnešních lidí zná spíše jen z filmu či dobových fotografií. Veškeré vystavené exponáty pochází převážně z oblasti Jablonecka a Turnovska, kde si odbyly pořádný kus práce. Muzeum je součástí výletního areálu Pěnčín.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. prosince 2020

Návrat do časů pradědečků a prababiček

Expozice zahrnuje stroje, které se využívaly při polních pracích během roku. Uvidíte zde nejen takové, které sloužily k obdělávání políček tehdejších zemědělců, ale spatříte i třeba úplně obyčejný trakař, který patřil k výbavě běžné venkovské rodiny. Nechybí zde pluhy ani mlátičky a vystavené chomouty vám připomenou nezastupitelného pomocníka našich předků, koně. Ty nejstarší exponáty jsou vyrobené ze dřeva, modernější stroje jsou již kovové. Není na škodu si v dnešní přetechnizované době připomenout, s jakými pomůckami si lidé v ještě nedaleké historii museli vystačit, aby uživili sebe a své rodiny.

Z muzea za zábavou

Kromě prohlídky Zemědělského muzea se můžete v pěnčínském areálu seznámit s výrobou skleněných perlí, vyrobit si svoji bižuterii nebo nalepit skleněné obrázky v Korálkové dílně, seznámit se s kozí farmou, posedět na letní terase občerstvení „U husy“, ochutnat speciality z kozího sýra i masa v restauraci „U Brusírny“, nebo si bižuterii, skleněné výrobky a rovněž produkty z kozího masa a mléka na místě zakoupit. V areálu najdete rovněž Infocentrum, které se nachází v jedné budově s prodejnou Fipobex, kde si můžete zakoupit zmiňované bižuterní a skleněné výrobky, mezi nimi např. hutní figurky, foukané sklo a broušené sklo nebo třeba oblíbené skleněné květiny. 

Kudy do Pěnčína?

  • Autem - od Prahy po silnici E65 do Turnova, dále směrem na Harrachov. Za Železným Brodem se dáte vlevo na Jablonec nad Nisou. Ve směru od Liberce pojedete přes Jablonec a na Železný Brod.
  • Vlakem – do železniční stanice Jablonec nad Nisou nebo do Železného Brodu, odtud pak autobusovou linkou.

Tipy na ubytování

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se na vyjížďka výletním vláčkem. Na výběr jsou dvě trasy. První je šedesátiminutový tematický okruh, který jede po trase Pěnčín – Krásná – Pěnčín. Druhá trasa je vhodná jako výletní projížďka, trvá jen asi 15 – 20 minut a jede po trase Pěnčín – Skalička – Pěnčín. Vláček jezdí pouze od začátku května do konce září.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.