Zřícenina hradu Svojkov

Svojkov, Českolipsko, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Zřícenina hradu Svojkov vytesaná do pískovcového suku stojí na zalesněném pahorku u Svojkova mezi obcí Zákupy a Novým Borem. Je jedním z mnoha skalních hradů, kterými zdejší region doslova oplývá.

Autor článku: Radomír Němeček, 16. dubna 2020

Po červené ze Sloupu, po zelené od Zákup

Hrad býval mohutným třípatrovým dvoukřídlým palácem, ze kterého jsou dnes k vidění jen zbytky zdiva a vytesané místnosti s průchody. Místo je volně přístupné a dostanete se k němu po červené turistické značce ze Sloupu v Čechách, případně po zelené ve směru od Zákup. V druhém případě vás k hradu dovede od parkoviště a restaurace Zámeček upravená cesta, jejíchž až asi posledních sto metrů tvoří příkré stoupání po lesní pěšině.

Poznejte Modlivý důl, krásné místo v náručí skal

Po prohlídce svojkovského hradu, respektive toho, co z něho zbylo, se můžete stejnou cestou vrátit zpět a od parkoviště zamířit na druhou stranu, k poutnímu místu se skalní kaplí, nazvanému Modlivý důl. Najdete ho v zalesněném údolí s množstvím pískovcových skal, mezi kopci Slavíček (535 m n.m.) a Tisovým vrchem (540 m n.m.). Na počátku údolí je kříž, který býval počátkem Křížové cesty. Je u něho odbočka ke Svojkovským skalám spolu s tůňkou pojmenovanou Pramen u Strážce. Mezi Modlivým dolem a Slavíčkem je množství skal, které s oblibou využívají horolezci.

Občerstvení

V letní sezóně se nabízí možnost občerstvení v hotelu Zámeček a celoročně je možné se občerstvit v blízkém Sloupu v Čechách v restauraci Pod Hradem.

Tipy na ubytování

Parkování a občerstvení

Parkování je zdarma u hotelu Zámeček. Od hotelu k hradu je to přibližně 250 m.

Poloha na mapě

Sloup je 3 v 1 - historie, sport i kultura

Nedaleký Sloup v Čechách a jeho nejbližší okolí je doslova pokladnicí památek, zajímavostí a možností relaxačních i sportovních aktivit. Za pěkného počasí nabízí místní koupaliště příjemné koupání. Nepřehlédnutelný je zdejší skalní hrad Sloup, který dělí jen asi 15 minut chůze značenou stezkou od vyhlášeného Lesního divadla. Vyniká výtečnou akustikou a návštěvou některého z představení můžete završit pěkný výletní den.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více