Rozhledna Královka
Janov nad Nisou, Jizerské hory, Českolipsko - Jizerské hory

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10
Autor fotky: liberecky-kraj.cz

Královka je nejznámější rozhledna Jizerských hor. Nachází se asi kilometr nad oblíbeným rekreačním místem Bedřichov.

Autor článku: Radomír Němeček, 19. dubna 2020

Tam, kde kdysi stával dům…

Na místě rozhledny stával na samém začátku 19. století úplně obyčejný dům, který si tu postavil osadník Josef König. Místo však jako by bylo předurčeno k tomu, aby nabízelo jedny z nejkrásnějších výhledů Jizerských hor a tak zde byla o 82 let později vybudována první, tehdy dřevěná rozhledna. Její nástupkyně je již zděná. K rozhledně byla přistavena později i horská chata, ve které dnes najdete příjemné posezení v samoobslužné restauraci, posedět můžete i na velké venkovní terase. Chata nabízí i možnost ubytování.

Jakpak je dnes u sousedů?

Rozhledna stojí na kopci Nekras, který se vypíná do výšky 859 metrů. Na vyhlídkovou plošinu mohutné kamenné věže vás přivede celkem 102 schodů a jsou odtud opravdu nádherné výhledy. Spatříte Jizerské hory, sousední Krkonoše, Český Ráj, Ještě, Jablonec nad Nisou a mnohá další krásná místa. Za pěkného počasí můžete dokonce dohlédnout k až „sousedům“ do Polska. Pokud byste narazili na zavřené dveře, klíče od rozhledny vám ochotně zapůjčí na recepci uvnitř chaty.

Pro děti je připraveno nově zbudované venkovní dětské hřiště.

Občerstvení

Rozhledna je součástí hotelu Královka. K dispozici je restaurace a venkovní stánek s občerstvením.

Kudy ke Královce?

K rozhledně vedou značené turistické cesty. Z Bedřichova se dostanete po modré nebo žluté turistické trase. Z Janova nad Nisou rovněž po žluté nebo obklikou přes Hrabětice 

Parkování

Z Bedřichova a Hrabětic lze na místo dojet také i autem. Za celodenní parkovné zaplatíte 60,- Kč.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zamíříte-li směrem na Hrabětice, dojdete pěknou procházkou ke sportovně rekreačnímu areálu Dřevona. Součástí areálu je jízdárna a zejména děti potěší zdejší mini ZOO, kde jsou k vidění domestikovaná zvířátka, ale také exotický sob, puma či třeba velbloud, na kterém se mohou dokonce projet. Denně tu mají otevřeno od 10.00 – 17.00 hod., návštěvu si raději předem domluvte na čísle +420 724 301 486.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Janov nad Nisou
http://hotelkralovka.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Pro rodiny s dětmi
  • Rozhledny
  • Dětská hřiště
  • Pro dva
  • Vyhlídky
  • Pro seniory
  • Hory a pohoří
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Vyberte si ubytování

Penzion Arnika

Českolipsko - Jizerské hory Janov nad Nisou

9/10
Cena od 599 Kč do 745 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více