Hora Luž

Mařenice, Lužické hory, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Luž je se svou výškou 793 m n. m. nejvyšší horou Lužických hor. Najdete ji v severní části okresu Česká Lípa, v katastru obce Horní Světlá, přímo na česko-německé hranici.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. prosince 2021

Prastaří kamenní svědci

Horským hřebenem kdysi vedla přes Luž zemská hranice a dodnes můžete vidět jako upomínku na tuto dobu v okolí hory hraniční kameny. Jeden s letopočtem 1521 je na východním svahu pod Luží, další s rokem 1657 najdete na skalce Trojhran a ve směru na Krkavčí kameny je kámen s letopočtem 1694. Luž je dobře přístupná a na její vrchol se dostanete po příjemných turistických stezkách z české i německé strany. Z Čech sem míří červeně značená stezka z obce Horní Světlá. 

Vyhlídka, která vstala z popela

Na Luži stávala vyhlášená hospoda, později výstavní turistická chata, kterou navštívila řada známých a slavných osobností, například saský král Bedřich August či náš J. K. Tyl. Po té, co vyhořela tam dnes najdete jen její zbytky. Jsou však upraveny do podoby vyhlídkové terasy, která umožňuje krásné kruhové rozhledy do krajiny Čech i Německa.

Přístupnost

Vyhlídka je celoročně volně přístupná.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Pod Luží v osadě Myslivna se nachází dvě restaurace, Chata Luž a Restaurace Lužická bouda. 

Kde zaparkovat a jak na Luž

Zaparkovat můžete u Chaty Luž, kde je veřejné parkoviště. Od Chaty půjdete po červené turistické trase. Cesta je dlouhá 1,4 km a nastoupáte 137 výškových metrů.

Mohlo by vás zaujmout

Po sestupu z Luže vás na jejím východním úpatí čeká malá rekreační osada Myslivna, součást Horní Světlé, kde si můžete v klidu odpočinout a občerstvit se ve známé Lužické chatě. V zimním období na východ od osady vyhledávaný lyžařský areál, vybavená dvěma vleky. V Horní Světlé je k vidění řada lidových roubených domů lužického typu, které jsou i v nedaleké Dolní Světlé, kde si můžete navíc prohlédnout také pěknou nevelkou čtvercovou kapli s věžičkou. 

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Výlety
 • se psem
 • Naše tipy
 • Turistika
 • romantické cestování
 • pro dva
 • úžasná místa
 • pro seniory
 • Horská kola
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu České Švýcarsko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.