Zřícenina hradu Helfenburk u Ústěka

Úštěk, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6.5/10

Zřícenina hrádku Helfenburk se nachází přibližně 4 km od obce Úštěk v litoměřickém okrese. Tyčí se na vrcholu skalnatého hřebene v lesnatém údolí v Hrádeckém dole a návštěvníci sem často míří za krásnými výhledy, zejména z jeho hradní věže.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. dubna 2020

Helfenburk – inspirace umělců

Historie vzniku hrádku, jenž býval sídlem Ronovců, sahá do první poloviny 14. století. Za jeho dalším rozšířením a zvelebením na sklonku stejného století pak stál pražský arcibiskup Jan z Jenštejna, jenž mimo jiné nechal vybudovat masivní opevnění.  V 16. století význam hradu poklesl a třicetiletá válka znamenala jeho konec. Torzo, které se uchovalo, bylo ve druhé polovině 20. století zakonzervováno a dočkalo se i částečné rekonstrukce. I dnes tak návštěvníci mnohou spatřit alespoň pozůstatky objektu, který byl častým cílem mnoha malířů minulého století. Dodnes si torzo hradu zachovalo svou zvláštní výjimečnou atmosféru. 

V bezpečí hradeb

Na hradě si můžete prohlédnout zejména značnou část masivního opevnění, které je nejzachovalejší částí a vzbuzuje pocit bezpečí. Hradby s cimbuřím jsou vysoké až 12 metrů a ukrývají fragmenty hradního jádra. Místy je přerušuje několik zčásti zřícených průchodů. Další zajímavostí a zároveň dominantou hradu je 17 metrů vysoká hradní věž. 

Občerstvení

Občerstvit se můžete v obci Úštěk, např. v restauraci Alles Gute na tř. Polské lidové armády.

Tipy na ubytování

Kudy na Helfenburk?

Z Úštěka po žluté turistické trase. Ze zdejšího náměstí půjdete dle směrovky do údolí, následuje část cesty vedoucí po silnici a poté již údolím kolem Hrádeckého potoka. Nedaleko obce Ostrá se na žlutou značku napojuje i červená a souběžně vedou pod příkrý svah, na jehož vrcholu hrad stojí. K hradu vede také cesta od Rašovic po zelené.

Vlakem na hrad

Při cestě vlakem je nebližší železniční zastávkou Úštěk a dále pěšky na hrad.

Přístupnost

Hrad je celoročně volně přístupný, hradní věž pouze o víkendech.

Parkování

Parkovat můžete v Úštěku

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se k obci Blíževedly, u které stojí skalní hrádek Hřídelík. Pokud jedete vozem, nechejte jej na zdejším náměstí a vydejte se po červené TZ. Hrádek spatříte přes louku za posledními domy. Na vrchol vás přivede cca 10 m dlouhý tunel vytesaný do skály. Za prohlídku jistě stojí také město Úštěk s ptačími domky, expozicí Muzea čertů v Pikartské věži a hradním podzemím na Panském dvoře.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Úštěk
+420 416 795 368
mk.ustek@tiscali.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • romantické cestování
  • Zříceniny
  • Vyhlídky
  • pro dva
  • Hrady
  • Romantická místa
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6.5/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.