Porta Bohemica – Brána do Čech

Libochovany, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Porta Bohemica, neboli Brána do Čech je krásná krajinná pasáž, v níž přechází rovinaté úrodné Polabí do Českého středohoří. Toto krásné místo se nachází nedaleko Litoměřic jen kousek za vinařskými Velkými Žernoseky.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. prosince 2020

Skalnatá poezie krásné krajiny

Břehy jsou v těchto místech zhruba v délce čtyř kilometrů lemovány skalnatými svahy, pod nimiž se klikatí stříbřitá stužka řeky Labe. Nabízí se zde pohled, nad kterým odjakživa jásají srdce umělců i obyčejných lidí. 

Pohled z Kalvárie

Ojedinělý pohled na Českou bránu s kulisou malebné polabské nížiny nabízí řada míst. Vyhlášená mezi nimi je tak zvaná Kalvárie, skalnatý ostroh se třemi kříži na vrcholu, vypínající se nad pravým břehem řeky Labe. Díky křížům má vrch i svůj další název – Tříkřížový. V podstavci tu můžete vidět tabulku, připomínající obnovu Tří křížů: „Porta Bohemica Tři kříže, obnoveno l.p. 2009 za podpory nadšenců Libochovan, ob. úřadů Libochovan, Vel. Žernoseky.“ Vrch je součástí stejnojmenné přírodní rezervace rozkládající se na ploše téměř devíti hektarů, ve které se daří teplomilné lesostepní a stepní květeně.

Jiná místa, jiné výhledy

Dalším místem pěkného výhledu je Hrádek, Malá Vendula, levobřežní vrch Dobrý a oblíbená vyhlídka Mlynářův kámen. Když budete v oblasti Žernosek, nenechejte si ujít zdejší vyhlášené víno, které patří k našim nejkvalitnějším. V obci Velké Žernoseky se můžete posilnit v hospůdce Lucie, která leží na trase cyklostezky Litoměřice – Ústí nad Labem a z jejíž blízkosti se můžete dostat přívozem do Malých Žernosek.

Kudy za vyhlídkou na Bránu Čech?

Pokud se rozhodnete pro Kalvárii, zamiřte do Velkých Žernosek nebo Kamýku a odtud jděte po zelené turistické značce. Další možností je cesta po žluté z Libochovan a stoupání na Tříkřížový vrch po zelené značce.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Od Kalvárie se můžete vydat naučnou stezkou Libochovany k libochovanskému zámku. Zámek je sice nepřístupný a místo si můžete prohlédnout jen zvenčí, ale cesta, která k němu vede, stojí za to a je atraktivní pro milovníky přírody i historie. Zamířit můžete také ke zřícenině hradu Kamýk, kolem něhož vede turisticky značná cesta. Kamýk vám nabídne mimo jiné pěkný výhled na České středohoří a na děti tu čeká dětské hřiště.

Za krásné foto děkujeme www.fotoanderle.cz

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.