Meteorologická observatoř Milešovka

Velemín, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Milešovka je nejvyšší horou Českého středohoří - vypíná se téměř 837 m nad mořem. Na jejím vrcholu se nachází pracoviště Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a meteorologická observatoř, jejíž součástí je také 18 m vysoká věž s vyhlídkovým ochozem.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. prosince 2020

Jak se měří kapičky?

Observatoř vznikla mezi lety 1903 – 1904 a na její stavbu byl použit kámen těžený přímo na vrcholu Milešovky. Pravidelná denní měření tu započala již v roce 1905 a tím se zdejší observatoř stala nejstarší svého druhu u nás. Při návštěvě se seznámíte s řadou zajímavých informací týkajících se meteorologických měření a způsobu jejich provádění. Dozvíte se mnohé o práci zdejších pozorovatelů, o typech a charakterech oblačností, vlhkosti a tlaku vzduchu, hmotnosti námrazy, velikosti kapiček a mnohé další.

foto: Melechovský

Muzeum je malé, ale zajímavé 

Součástí observatoře je malé muzeum, mezi jehož exponáty můžete spatřit staré měřicí přístroje, historické snímky a mapy či třeba výstavu fotografií nejrůznějších meteorologických jevů – čarovné východy slunce, fantazii jitřící oblaka i vše halící mlhu.

Dopřejte si úžasný výhled ze zdejší rozhledny

Návštěvu observatoře je vhodné spojit s výhledem ze zdejší rozhledny, která vám jako na dlani nabídne Českého středohoří, hřeben Krušných hor, Ještěd, Sněžník u Děčína, Klínovec, Boží Dar, města Teplice a Ústí nad Labem a mnohá další blízká i daleká místa. Poté můžete využít zázemí nové chaty s občerstvením, kde lze zakoupit i upomínkové předměty.

Odměna v podobě občerstvení

Mnozí turisté rádi využijí zázemí nové chaty s občerstvením, kde je možno zakoupit i suvenýry. Milešovka je také místem různých kulturních a společenských akcí. 

Kudy na Milešovku?

Při cestě autem je Milešovka dobře viditelná z dálnice D8 (E55) na trase Lovosice – Teplice. K vrcholu můžete zamířit z nástupních bodů na turistických značkách:

  • po modré turistické trase z Kostomlat přes Černice a Velemín
  • po červené trase  přes Bílku a Milešov. Tato trasa je považovaná za pohodlnější.

My jsme na Milešovku šli z obce Černice po modré trase, kde jsme zaparkovali i náš vůz. Cestou na vrchol jsou dva přístřešky, kde si můžete odpočinout. Výstup je příkřejší, cestu v pohodě zvládl i náš 8letý syn.

Vlakem na Milešovku

Pokud chcete na Milešovku vyrazit vlakem. Nejbližší železniční stanice je v obci Bořislav. Z obce se vydáte po žluté trase směr Milešovka. Vzdálenost na vrchol je 4,9 km. Trasa na mapě. Další možností je železniční stanice Chotiměř, odkud je to na Milešovku o 1 kilometr více, tedy 5,9 km.. Trasa na mapě

Provozní doba

Dvakrát do roka, na jaře a na podzim, probíhají dny otevřených dveří, kdy je vstup na observatoř i rozhlednu zdarma a je také možné vyslechnout si odborný výklad. Ten je jinak možný pouze při návštěvě skupiny nad 20 osob. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Výlet na observatoř můžete spojit s návštěvou hradu Sukoslav, z jehož hradeb je rovněž pěkný výhled. Vede k němu cesta po modré TZ k rozcestí Černice-Pod Milešovkou a dále po modré souběžně s červenou do místa Pod Březinou a po naučné stezce Březina ke zřícenině hradu. Vydat se můžete také do nedaleké Sutomi, kde je kostel sv. Petra a Pavla, jehož fara byla přebudována na keramickou dílnu, kde si můžete sami něco pěkného vytvořit. Předem je lepší se objednat na č. 606 545 553.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.