Meteorologická observatoř Milešovka

Velemín, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Milešovka je nejvyšší horou Českého středohoří - vypíná se téměř 837 m nad mořem. Na jejím vrcholu se nachází pracoviště Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a meteorologická observatoř, jejíž součástí je také 18 m vysoká věž s vyhlídkovým ochozem.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. prosince 2020

Jak se měří kapičky?

Observatoř vznikla mezi lety 1903 – 1904 a na její stavbu byl použit kámen těžený přímo na vrcholu Milešovky. Pravidelná denní měření tu započala již v roce 1905 a tím se zdejší observatoř stala nejstarší svého druhu u nás. Při návštěvě se seznámíte s řadou zajímavých informací týkajících se meteorologických měření a způsobu jejich provádění. Dozvíte se mnohé o práci zdejších pozorovatelů, o typech a charakterech oblačností, vlhkosti a tlaku vzduchu, hmotnosti námrazy, velikosti kapiček a mnohé další.

foto: Melechovský

Muzeum je malé, ale zajímavé 

Součástí observatoře je malé muzeum, mezi jehož exponáty můžete spatřit staré měřicí přístroje, historické snímky a mapy či třeba výstavu fotografií nejrůznějších meteorologických jevů – čarovné východy slunce, fantazii jitřící oblaka i vše halící mlhu.

Dopřejte si úžasný výhled ze zdejší rozhledny

Návštěvu observatoře je vhodné spojit s výhledem ze zdejší rozhledny, která vám jako na dlani nabídne Českého středohoří, hřeben Krušných hor, Ještěd, Sněžník u Děčína, Klínovec, Boží Dar, města Teplice a Ústí nad Labem a mnohá další blízká i daleká místa. Poté můžete využít zázemí nové chaty s občerstvením, kde lze zakoupit i upomínkové předměty.

Odměna v podobě občerstvení

Mnozí turisté rádi využijí zázemí nové chaty s občerstvením, kde je možno zakoupit i suvenýry. Milešovka je také místem různých kulturních a společenských akcí. 

Kudy na Milešovku?

Při cestě autem je Milešovka dobře viditelná z dálnice D8 (E55) na trase Lovosice – Teplice. K vrcholu můžete zamířit z nástupních bodů na turistických značkách:

  • po modré turistické trase z Kostomlat přes Černice a Velemín
  • po červené trase  přes Bílku a Milešov. Tato trasa je považovaná za pohodlnější.

My jsme na Milešovku šli z obce Černice po modré trase, kde jsme zaparkovali i náš vůz. Cestou na vrchol jsou dva přístřešky, kde si můžete odpočinout. Výstup je příkřejší, cestu v pohodě zvládl i náš 8letý syn.

Vlakem na Milešovku

Pokud chcete na Milešovku vyrazit vlakem. Nejbližší železniční stanice je v obci Bořislav. Z obce se vydáte po žluté trase směr Milešovka. Vzdálenost na vrchol je 4,9 km. Trasa na mapě. Další možností je železniční stanice Chotiměř, odkud je to na Milešovku o 1 kilometr více, tedy 5,9 km.. Trasa na mapě

Provozní doba

Dvakrát do roka, na jaře a na podzim, probíhají dny otevřených dveří, kdy je vstup na observatoř i rozhlednu zdarma a je také možné vyslechnout si odborný výklad. Ten je jinak možný pouze při návštěvě skupiny nad 20 osob. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Výlet na observatoř můžete spojit s návštěvou hradu Sukoslav, z jehož hradeb je rovněž pěkný výhled. Vede k němu cesta po modré TZ k rozcestí Černice-Pod Milešovkou a dále po modré souběžně s červenou do místa Pod Březinou a po naučné stezce Březina ke zřícenině hradu. Vydat se můžete také do nedaleké Sutomi, kde je kostel sv. Petra a Pavla, jehož fara byla přebudována na keramickou dílnu, kde si můžete sami něco pěkného vytvořit. Předem je lepší se objednat na č. 606 545 553.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Velemín
+420 417 872 101
www.ufa.cas.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • pro dva
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.