Milešovka - dominanta Českého Středohoří

Velemín, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.4/10

Milešovka je nejvyšší horou Českého středohoří, která nabízí jedny z nejkrásnějších výhledů. Slavný cestovatel Alexander von Humboldt pokládal výhled z této hory za třetí nejkrásnější, který kdy viděl. Milešovka má i svou přezdívku - říká se jí Hromová hora, neboť jako magnet přitahuje bouře.

Autor článku: Radomír Němeček, 12. května 2020

Na Milešovce to fučí 

Milešovka se vypíná bezmála 837 m nad mořem. Je naší největrnější horou - k napočítání úplně bezvětrných dní v roce stačí prsty obou rukou a vítr se zde mnohdy prohání rychlostí více než 100 km v hodině . Na vrcholu se nachází meteorologická observatoř, pracoviště Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a na turisty zde čeká 18 m vysoká vyhlídková věž, která je součástí budovy observatoře. Vyhlídková plošina nabízí jako na dlani nádherný a jedinečný rozhled do kraje. Uvidíte odtud jak okolní vrchy Českého středohoří, tak také hřeben Krušných hor, Ještěd, Klínovec, Boží Dar, města Teplice a Ústí nad Labem a mnohá další místa, která vám napomohou rozeznat zde umístěné obrázky s popisy.

foto: Lupinus

Výstup na vrchol Milešovky

K vrcholu vede strmá kamenitá cesta, ale výstup zpříjemňuje krásná okolní příroda, v létě pak množství kvetoucích rostlin a poletujících motýlů a doslova odměnou je pak nabízející se výhled. Abyste si jej mohli dopřát, je v cíli třeba zazvonit u branky a chvíli počkat na příchod zaměstnance observatoře. Prohlídka je individuální, pouze v případě skupiny nad 20 návštěvníků je podáván odborný výklad.

Odměna v podobě občerstvení

Mnozí turisté rádi využijí zázemí nové chaty s občerstvením, kde je možno zakoupit i suvenýry. Kromě drobných pochutin si zde můžete zakoupit pivo, limo a v zimě na zahřátí svařené víno nebo čaj s citrónem. Milešovka je také místem různých kulturních a společenských akcí. 

foto: Melechovský

Trasa na Milešovku 

Při cestě autem je Milešovka je dobře vidět ze silnice č. 8 (E55) na trase Lovosice – Teplice. Dostat se k ní je možné pěknou procházkou:

 • po modré turistické trase z Kostomlat přes Černice a Velemín
 • po červené trase  přes Bílku a Milešov. Tato trasa je považovaná za pohodlnější.

My jsme na Milešovku šli z obce Černice po modré trase, kde jsme zaparkovali i náš vůz. Cestou na vrchol jsou dva přístřešky, kde si můžete odpočinout. Výstup je příkřejší, cestu v pohodě zvládl i náš 8letý syn.

Vlakem na Milešovku

Pokud chcete na Milešovku vyrazit vlakem. Nejbližší železniční stanice je v obci Bořislav. Z obce se vydáte po žluté trase směr Milešovka. Vzdálenost na vrchol je 4,9 km. Trasa na mapě. Další možností je železniční stanice Chotiměř, odkud je to na Milešovku o 1 kilometr více, tedy 5,9 km.. Trasa na mapě

Parkování

Placené parkoviště před obcí Bílka (na Milešovku je to cca 2,5 km), zaparkovat je možné také v obci Milešov, Velemín nebo v Černicích. 

Poloha na mapě

Tip na další výlet v okolí

Z Milešovky můžete zamířit k hradu Sukoslav, jehož hradby jsou rovněž místem pěkných výhledů do kraje. Od rozhledny k němu vede přírodní cesta, nejprve po modré TZ k rozcestí Černice-Pod Milešovkou a dále po modré, která vede společně s červenou do místa Pod Březinou a po naučné stezce Březina vás zavede ke zřícenině hradu. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Velemín
+420 475 211 639
+420 777 234 269
www.milesovka.cz

Štítky

 • Rodinné
 • Fotografování
 • Rozhledny
 • se psem
 • pro rodiny s dětmi
 • Příroda
 • pro dva
 • Poznávací
 • pro seniory
 • Vyhlídky
 • Romantická místa
 • Kopce a vrchy
 • CHKO
 • Přírodní památky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.4/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.