Hrad Zvíkov

Zvíkovské Podhradí, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.3/10

Hrad Zvíkov tyčící se na skalnatém ostrohu nad soutokem Vltavy s Otavou patří mezi nejstarší české královské hrady. Jeho prostorami návštěvníci prochází bez průvodce a odpovědi na otázky poskytují psané texty nejen v češtině, ale i v řadě dalších jazyků.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. března 2020

Vydejte se po šipkami značené trase na prohlídku starého královského hradu

Královským palácem hradu Zvíkov, v jehož bezpečných stěnách žili Rožmberkové, pánové ze Švamberka, Eggenbergové či Schwarzenbergové vede jedna návštěvní trasa. Zahrnuje prohlídku zbrojnice, ve které jsou k vidění archeologické nálezy z okolí hradu, ve služební místnosti je vystaven model hradu zajímavé nástěnné malby, tak zvané transfery, které sem byly přeneseny ze svých původních míst, na kterých hrozilo jejich zničení. Trasa seznamuje s renesančně upravenou jídelnou, Erbovní síní s fragmenty původních maleb, Rytířským sálem a přilehlou přípravnou jídla a také nádhernou Taneční nebo jinak také Kurfiřtskou síní zdobenou freskami z 15. století.

Nádvoří hradu

Za Zvíkovským raráškem

Po schodišti návštěvníky cesta přivádí do Korunní síně v Hlízové věži. Údajně tato místnost měla sloužit před dostavbou hradu Karlštejna k úschově korunovačních klenotů. Známá je však zejména díky pověsti o místním duchovi, Zvíkovském Raráškovi, který strašíval pocestné. Z vrchu Hlízové věže se nabízí pěkný pohled na areál hradu a krajinu rozprostírající se kolem něho. Výhled umožňují také terasy, které vznikly úpravou zřícené části paláce v místě královských ložnic. Protipólem nejvyšších míst hradu jsou sklepy, které byly důležitou součástí hospodářského zázemí hradu. Nebyl by to hrad, kdyby neukrýval hradní kapli. Na hradě Zvíkov je to kaple sv. Václava a řadí se ke zdejším nejcennějším místům. Vznikla jako závěrečná část stavby hradu a dochovala se ve své podobě ze 13. století.

Do Podhradí za tak trochu jiným Zvíkovským Raráškem

Ve Zvíkovském Podhradí (přibližně 1km od hradu) doporučujeme se stavit na minipivovaře a restauraci Pivovarský dvůr. Restaurace má vlastní pivovar, pekárnu a řeznictví a ochutnat můžete třeba pšeničné pivo Zvíkovský Rarášek. Vřele doporučujeme, osobně vyzkoušeno.

Tipy na ubytování

Kudy na Hrad Zvíkov?

 • Vlakem na trati Písek - Tábor do železniční zastávky ve Vlastci, odtud pěšky asi 7 km.
 • Autobusem z Prahy a Písku do Zvíkovského Podhradí. Od zastávky na hrad přibližně 1,5 km.

Parkování

Za obcí Zvíkovské Podhradí se rozkládá parkoviště. Ke hradu je to pak asi 400 m pěšky.

Poloha na mapě

Tip na výlet

V létě jedině lodí! Vydejte se na druhou známou památku zámek Orlík. Cestu na zámek můžete využít lodní dopravu Zvíkov - Orlík a navštívit další krásný historický objekt. Info k plavebnímu řádu najdete na www.lodnidopravaorlikslapy.cz

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zvíkovské Podhradí 1
Zvíkovské Podhradí
+420 382 285 676
zvikov@npu.cz
hrad-zvikov.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Vyhlídky
 • Hrady
 • Výlety
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • se psem
 • pro dva
 • když prší
 • pro vozíčkáře
 • amazing places
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.3/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.