Hrad Choustník

Choustník, Táborsko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Zříceninu dvojitého rozsáhlého palácového hradu objevíte na stejnojmenném kopci (682 m n. m.), zhruba 20 km od Tábora a 12 km od Soběslavi v jižních Čechách. Dominantu kraje nemůžete přehlédnout.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. prosince 2020

Hrad tvořily dva paláce

Mohutný středověký dvojhrad Choustník byl od samého počátku velmi unikátní. Jde totiž o dva vnitřní paláce vybudované v jednom opevnění. Založil ho Beneš z Choustníku začátkem 13. století. Po jeho smrti si dvojhrad rozdělili jeho synové. Každý si svou část rozšířil po svém. Později se stal hrad majetkem Rožmberků a vystřídala se na něm ještě řada dalších majitelů. Nikdy nebyl dobyt. K hradu patřil kdysi pivovar, chmelnice, zahrady a další hospodářství. Od 17. století už byl neobydlený a pustý.

Rozhledna Velká věž

Podobný unikátní dvojhrad jinde v Čechách nenajdete. Rozhlehlá zřícenina se do dneška dochovala v poměrně dobrém stavu. Ruiny jsou opravené. Prohlédnete si hradby jádra a předhradí. Objevíte hlubokou studnu. Upoutají vás mohutné fragmenty paláců. Uvidíte samozřejmě i dominanty hradu – dvě hranolové palácové věže. Zachovaná severní hradní věž je nejvyšším stavebním prvkem paláce. Byla rekonstruována a změněna na rozhlednu. Je vysoká 18 metrů a k vyhlídce se dostanete po schodišti. Uvidíte z ní Velký Blaník, Novohradské hory, Blanský les, Šumavu či Brdy.

Hrad obestírají legendy

Pověsti a legendy se málokterému hradu v Čechách vyhnou. Ani v případě Choustníku tomu není jinak. Podle jedné z nich obrovské balvany ležící na úpatí kopce nechal Žižka z Trocnova valit na své protivníky. Přestože historici dokázali, že Žižka na Choustníku nikdy nebyl, jeho vysoké okované boty se prý dochovaly. Prezentuje je soběslavské muzeum jako boty slavného husitského hejtmana.

Hrad si prohlédnete bez průvodce. V pokladně si půjčíte klíč ke vstupu na hradní věž.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Na hradě je k dispozici občerstvovací stánek, kde si zakoupíte i suvenýry.

Vlakem i autobusem na hrad

Do Choustníku se dostanete i vlakem nebo autobusem. Zastávky jsou vzdálené od zříceniny necelý kilometr.

Parkování a přístupnost

Automobil můžete nechat na Parkovišti hrad Choustník.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Ze zříceniny můžete jít přes přírodní rezervaci
Od zříceniny se můžete vydat okruhem po zelené turistické trase přes vrchol Choustníku po okraji přírodní rezervace. Přírodní rezervace Choustník zahrnuje skalnatý vrchol s výskytem významných druhů rostlin a živočichů. Uvidíte skalní útvary. Nazývají se např. Skalní věž Opičí skála, Skalní věž Lužnická skála, Skalní věž Vyhlídka, Skalní masív Žlutá stěna, Skalní věž Třináctka, Skalní věž Rozcvička, Bivak. Útvary jsou vysoké nejvýše 6 metrů a tvoří skalní městečko s přilehlým kamenným mořem. Ze vzácných rostlin tu roste třeba mařinka vonná nebo vraní oko čtyřlisté. Ze živočichů se v rezervaci daří hlavně měkkýšům.

Základní údaje

Provozní doba

Duben - květen (sobota - neděle a svátky)
09:00 - 17:00

červen - září (denně)
09:00 - 17:00

září (sobota - neděle a svátky)
09:00 - 17:00

říjen (sobota - neděle a svátky)
09:00 - 16:00

Vstupné

60 Kč dospělá osoba
30 Kč dítě
150 Kč rodinné (2 dosp. a max. 3 děti)

Kontaktní údaje

Choustník
+420 381 592 117
obec.choustnik@volny.cz
www.obec-choustnik.cz/

Štítky

  • Poznávací
  • Vyhlídky
  • Zříceniny
  • Výlety
  • se psem
  • pro rodiny s dětmi
  • pro dva
  • Architektonické památky
  • romantické cestování
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.