Zřícenina hradu Pořešín

Kaplice, Novohradské hory, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.8/10

Jen několik kilometrů od města Kaplice v jižních Čechách se nad Pořešínem nachází stejnojmenná zřícenina hradu. Půjdete k ní půvabnou krajinou.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. prosince 2020

Báli se husitů, nechali hrad zbourat

Středověký hrad, stojící v nadmořské výšce 585 m n. m. nad levým břehem Malše, měl pohnutou historii. Založili ho Bavorové ze Strakonic. V první polovině 15. století ho však získali Rožmberkové. Zástupce tohoto slavného rodu Oldřich II. nechal hrad Pořešín zbourat, aby se ho nemohli zmocnit husité.

foto: poresin.wbs.cz

Zachovaly se zbytky zdí a příkop

Zřícenina hradu stojí na zalesněném ostrohu nad řekou Malší v Pořešíně. Pořešín je částí města Kaplice. Prohlédnete si zachovalé zbytky zdí paláce, brány i hradeb s příkopem. Budete se pohybovat bez průvodce. Součástí prohlídky je budova s hradním muzeem, která sem architektonicky sice moc nezapadá, ale plní svůj účel. Dozvíte se v ní o středověkém odívání a zbraních a prohlédnete si různé archeologické nálezy. Například nůž, ostruhy, mince nebo kostěný korálek. Také tu objevíte model, z kterého vypozorujete, jak asi středověký hrad ve své době původně vypadal.

foto: poresin.wbs.cz

Prohlédnete si středověkou kovářskou dílnu

Součástí areálu zříceniny hradu Pořešín je středověká kovářská dílna. Uvidíte, jaký provoz zde v dávných dobách panoval. Spatříte také pasoucí se ovce v oplocených příkopech. A v turistické sezoně se můžete zúčastnit akcí, které se v místě s velkou oblibou pořádají. Jsou to různé středověké bitvy, koncerty, workshopy, gastronomické akce a divadla.

foto: poresin.wbs.cz

Tipy na ubytování

O hradu kolují pověsti

Říká se například, že i středověký hrad Pořešín měl svou „Čachtickou paní“. Žila zde totiž údajně krutá vládkyně. Podzemní kobky byly podle pověsti plné trpících lidí, kteří se jí odmítli podrobit. Paní z hradu nesnášela krásné dívky. Jednou z jejích obětí se stala zlatovlasá dívka, kterou při sbírání dříví v lese unesli zbrojnoši. Krátkou dobu byla tato krasavice uvězněna a pak brutálně zabita. Pořešínskou krutovládkyni si však spravedlnost našla. Dodnes po nocích její duše bloumá po troskách hradu a nemůže najít klid.

Občerstvení a zázemí

U zříceniny je vybudováno i vnitřní a vnější posezení s občerstvením. V létě se tu můžete občerstvit. V areálu jsou i toalety.

Na Pořešín vlakem

Pokud pojedete vlakem, vystupte v želzniční stanici Kaplice. Odtud půjdete 3,4 km pěšky až ke zřícenině. Větší část trasy vede po silnici. Trasa na mapě. Cestu si můžete zkrátit autobusem. 

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat na parkovišti v Pořešíně. Z parkoviště v Pořešíně půjdete do cíle pouhých 700 metrů po zeleně značené trase. Bez problémů se tam dostanete i například s kočárky.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se na rozhlednu Slabošovka
Z Pořešína můžete autem dojet do 5 km vzdálené Besednice a vydat se na rozhlednu Slabošovka (624 m n.m.). Od posledního domu v Besednici se vydáte prašnou polní cestou vzhůru do kopce. Až k rozhledně půjdete 800 metrů. Rozhledna je telekomunikační věží a má vyhlídkovou plošinu. Z výšky 24 metrů uvidíte nejvyšší vrchol Slepičích hor Kohout, Kleť v Blanském lese, Novohradské hory, části Českých Budějovic, Borovany, Trhové Sviny a samozřejmě obec Besednici. Při dobré viditelnosti spatříte i vrcholky Alp.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Kaplice
infocentrum@kickaplice.cz
ikaplice.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Příroda
 • Zříceniny
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • Výlety
 • se psem
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Architektonické památky
 • Vyhlídky
 • pro dva
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.