Klášter Zlatá Koruna

Zlatá Koruna, Českokrumlovsko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Klášter cisterciáků Zlatá Koruna se nachází ve stejnojmenné obci, 8 km od Českého Krumlova. Byl postaven na ostrohu v chráněné krajinné oblasti Blanský les nad řekou Vltavou.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. července 2020

Klášter má za patronku madonu a zahrnuje několik objektů

Legenda praví, že klášter nedaleko Českého Krumlova založil Přemysl Otakar II. Měl to slíbit před bitvou proti uherskému králi Bélovi IV., když v boji zvítězí. Co řekl, to splnil. Posledními majiteli kláštera pak nakonec byli Schwarzenbergové. Po konfiskaci spravuje klášter Národní památkový ústav. Klášterní komplex byl vybudován na ostrohu, který obtéká řeka Vltava. Uvidíte zde především klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie se starým konventem, kapli Andělů strážných s novým konventem. U brány je bývalý farní kostel sv. Markéty, který sloužil lidem v obci. V areálu objevíte i několik památkově chráněných stromů - lípy velkolisté, dřín a morušovník.

Můžete projít řadou prohlídkových okruhů

 • 1. okruh: Klášter a kostel – Podíváte se v základním okruhu do malého konventu, navštívíte gotickou kapli Andělů strážných, uvidíte i velký konvent a kostel Nanebevzetí Panny Marie.
 • 2. okruh: Místa setkávání – Prohlídka bez průvodce mapuje literární dění v oblasti.
 • 3. okruh: Opatská kaple – Zajímavý okruh, ve kterém je originál obrazu Zlatokorunské madony. Ta je patronkou tohoto cisterciáckého kláštera.
 • 4. okruh: Klášterní lapidárium – Uvidíte kamenické prvky, nalezené při rekonstrukci kláštera. Dokumentují vývoj kamenického řemesla. Prohlédnete si je bez průvodce.
 • 5. a 6. okruh:  jsou kombinacemi předchozích za zvýhodněnou cenu.
 • 7. a 8. okruh: jsou věnované školákům, a dětem. Všichni mohou vyplňovat pracovní listy a nebo zkusit třeba  svůj výtvarný talent.
 • 9. okruh: Zimní sakrální trasa – Prohlédnete si opatskou kapli se Zlatokorunskou madonou, kapli Andělů strážných a kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Kde se občerstvit

Občerstvit se můžete v Restauraci Zlatá Koruna pár metrů od kláštera. Nebo se projděte k Vltavě a dáte si něco dobrého přímo u řeky. Najdete tam vodácký bufet Koruna.

Tipy na ubytování

Vlakem na výlet

Nejbližší želežniční stanice Zlatá Koruna se nachází 1,5 km od kláštera. Pěšky se z nádraží dostanete po červené trase. Trasa na mapě

Jak ke klášteru a parkování:

Auto zaparkujete na parkovišti Zlatá Koruna u řeky Vltavy. Z parkoviště přejdete most a půjdete do kláštera 400 m.

Poloha na mapě

Tipa na výlet v okolí

Chcete vidět typickou jihočeskou vesničku? Jeďte do Holašovic
Ze Zlaté Koruny se můžete vydat na výlet do typické jihočeské vesničky Holašovice. Je vzdálena 30 km severně od Českého Krumlova. Jde o oblast při jižním okraji jihočeských Blat. Uvidíte typické vesnické prostředí. Kolem návsi s rybníčkem spatříte domy se špýchary a krásně zdobenými štíty. Jsou tu studny, barokní kaplička a kovárna. Budete obdivovat krásu hospodářských usedlostí a domečků upravených do stylu selského baroka. Holašovice jsou díky své jedinečnosti zapsané na seznam UNESCO. Natáčela se zde filmová verze opery Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany. Ve vsi se konají i různé lidové slavnosti. Na okraji vsi je kruh z žulových kamenů. Připomínají Stonehenge.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zlatá Koruna 1
Zlatá Koruna
+420 380 743 126
zlatakoruna@npu.cz
klaster-zlatakoruna.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro dva
 • když prší
 • Kláštery
 • pro seniory
 • amazing places
 • Kostely
 • Architektonické památky
 • romantické cestování
 • Památkové zóny
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.