Zřícenina hradu Dívčí kámen

Křemže, Českobudějovicko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Z velké části poměrně zachovalou romantickou zříceninu Dívčí kámen si můžete prohlédnout na ostrohu nad soutokem Křetínského potoka a Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. prosince 2020

Hrad postavili pánové z Rožmberka

Hrad Dívčí kámen nechal vystavět Karel IV. , který k tomu povolal pány z Rožmberka v letech 1350 – 60. Ani tento hrad nezůstal ušetřen nájezdu Jana Žižky. Vojsko pobořilo podhradí, ale jádro hradu nedobylo. Pak už hrad jen upadal. Od roku 1540 je zříceninou. Naposledy ho do roku 1948 vlastnil rod Schwarzenberků.

Torzo Dívčího kamene je vysoké

Velká část obou hlavních budov hradu se dochovala v třípatrové výši dodnes. Z obranných důvodů mají první dvě patra velká okna nasměrovaná pouze do nádvoří. Uvidíte, že jádro pozůstatků hradu obklopuje parkán. V jeho čele se rozprostírá podhradí, které ukončuje mohutná okrouhlá věž. Během celého roku, pokud to možnosti dovolují, se zde koná řada společenských a kulturních akcí, koncertů. Před Vánocemi to bývají například ochutnávky cukroví.

Jošt z Rožmberka lovil laň a ztratil srdce

O vzniku jména zříceniny se tradují legendy. Podle jedné z romantických pověstí měl Jošt z Rožmberka pronásledovat laň. U vysoké skály nad Vltavou však zvíře zmizelo a místo laně se před Joštem objevila krásná panna. Právě pro ni měl Jošt nechat vystavit hrad, který pojmenoval Dívčí kámen.

Tipy na ubytování

Než vstoupíte na hrad

Na návštěvu zříceniny se vybírá vstupné u obsluhy ve stánku. Půjčí vám tu s sebou tištěného průvodce. Pokud u okénka není obsluha, hází se vstupné do přiložené kasičky. 

Občerstvení

U zříceniny je stánek, kde se vybírá vstupné a nabízí drobné občerstvení. Pod hradem v latránu najdete ohniště a před sezonou se zde umísťuje stůl s lavicemi. Dříví si však musíte přinést na opékání buřtů sami. Při cestě na zříceninu z Holubova můžete zavítat také třeba do restaurace Penzionu Hamr Dívčí kámen. V Třísově nedaleko parkoviště se nachází Občerstvení u vlčáka.

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat buď na parkovišti v obcí Třísov nebo na parkovišti v obci Holubov. Z obou parkovišť se musíte ke zřícenině vydat pěšky. Nejlépe naučnou stezkou Třísov - Dívčí kámen – Holubov.

 • Z Třísova půjdete nejlépe Svotojakubskou cestou 1,5 km po červené značce. Pokud půjdete zmíněnou naučnou stezkou, je trasa trochu delší.
 • Z Holubova půjdete po naučné stezce 1,8 km.

Je rozhodně dobré vědět, že obě obce, Třísov a Holubov, spojuje autobusová i vlaková zastávka. Takže je celkem jedno, z kterého konce se ke zřícenině vydáte. Od stánku obsluhy budete ke zřícenině stoupat po strmých skalnatých schodech.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Naučnou stezkou Třísov – Dívčí kámen - Holubov
Nejlepším výletem je projít celou naučnou stezku, kterou jste se k Dívčímu kameni dostávali. Půjdete romantickou krajinou kolem Křetínského potoka. Cestou narazíte na celkem 14 informačních panelů. Seznámíte se díky nim o historii místního osídlení. Zavede vás i do míst archeologické památkové zóny. Lokalita zahrnuje oppidum a předhradí. Uvidíte, kde se od 1. století před naším letopočtem soustřeďovala keltská kultura. Rozvíjelo se tady železářství, sklářství, vyráběla se keramika. Na stezce se dočtete i o fauně a o přírodní rezervaci Dívčí kámen.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Křemže
775 213 959
zdenka.tuckova@divcikamen.cz
divcikamen.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Výlety
 • se psem
 • Příroda
 • Zříceniny
 • Doporučujeme
 • Vyhlídky
 • Turistika
 • romantické cestování
 • pro dva
 • pro seniory
 • amazing places
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.