Grafitový důl pod Českým Krumlovem

Český Krumlov, Českokrumlovsko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.3/10

Bývalý grafitový důl v Českém Krumlově vám otevře cestu do podzemí tohoto krásného města. Vstup do dolu se nachází u říčky Polečnice nedaleko Chvalšinské ulice.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. ledna 2021

Grafit se zde dobýval už za Keltů

Grafitový důl v Českém Krumlově je pozůstatkem a připomínkou těžby dobývání této suroviny. Byla jedinou, která se v kraji těžila hornickým způsobem. Podle historických dokumentů spadá těžba grafitu až do období Keltů na našem území. Posledním funkčním dolem byl Městský vrch. Po dolování zbyly viditelné jámy. Ročně se tu vytěžilo až 20 tisíc tun grafitové suroviny. V okolí města byla dále naleziště zlata, stříbra, nerostů a hornin.

Většinu cesty pojedete důlním vláčkem

Prohlídka bývalého grafitového dolu z roku 1975, který se nachází v hloubce až 70 metrů pod povrchem, vás rozhodně nadchne. Prohlídkový okruh je sice dlouhý 2 kilometry, ale většinu trasy pojedete atraktivním důlním vláčkem. Tím dříve jezdili do dolu horníci na svou šichtu. Pěšky se budete pohybovat zhruba 800 metrů.

Příznivé prostředí pro astmatiky

Návštěva dolu je skvělou zábavou pro dospělé i děti. Prohlédnete si ukázku těžby v dobových podmínkách, uvidíte hornické stroje i nástroje. Spatříte třeba vrtací kladivo, vozík hunt nebo vytěženou surovin, tzv. rubaninu. Seznámíte se s historií těžby grafitu v této oblasti a dozvíte se, že stabilní teplota 10 stupňů a vlhkost vzduchu 88 procent, představuje velmi příznivé prostředí třeba pro astmatiky. Naposledy se zde grafit těžil v roce 2003.

Tipy na ubytování

Prohlídka vyžaduje speciální oblečení a vybavení

Před prohlídkou dolu vás vybaví speciálním oblečením a důlní lampou čelovkou. Nezapomeňte si také vzít teplejší oblečení kvůli celoroční konstantní teplotě 10° C.

Čím zabavit děti

S dětmi si můžete v dole vyzkoušet grafit na vlastní kůži. Třeba přenést prstem na tváře.

Občerstvení

Součástí areálu je i bistro, kde se můžete do sytosti občerstvit nápoji, teplým jídlem nebo nějakou dobrotou.

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat po dobu prohlídky přímo v areálu grafitového dolu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Krumlovský zámek si nenechte ujít
Bývalý grafitový důl se nachází pouhých 15 minut pěšky od centra Českého Krumlova. Určitě neprohloupíte, když se po prohlídce dolu vydáte na návštěvu krumlovského zámku. Ten spolu s hradem a městským jádrem patří mezi památky světového dědictví UNESCO. Tvoří ho 40 budov a palácových staveb a 5 nádvoří. S životem šlechty se seznámíte ve dvou prohlídkových okruzích. V exteriérech areálu vás čeká působivá architektura a vzácné fresky na budovách. Upoutá vás známé zámecké divadlo s originálními dekoracemi. A za prohlídku rozhodně stojí rozlehlá barokní zahrada ze 17. století s anglickou a francouzskou úpravou.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.3/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.