Zřícenina hradu Velešín

Svatý Jan nad Malší, Českokrumlovsko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: Petr Kinšt CC BY-SA 3.0

Mohutný kamenný hrad Velešín ze 13. století u vesnice Sedlce v okrese Český Krumlov stával na ostrém skalnatém hřbetu 485 m n.m. Dříve ho obtékala řeka Malše, nyní se pod zříceninou Velešína nachází vodní nádrž Římov.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. ledna 2020

Hrad patřil mezi nejstarší královské hrady

Dnes na místě jednoho z nejstarších královských kamenných hradů ze 13. století najdete už pouze torza Velešína. Hrad několikrát změnil majitele, traduje se, že ho nechal postavit buď Václav I. nebo Přemysl Otakar I. Protože byl královský palác příliš velký a náročný na údržbu, hradní páni ho obývali pouze čtvrt století. Pak začal Velešín chátrat. V pozůstatcích hradu objevíte, že ho od krajiny oddělovaly dva hluboké příkopy. Nad nimi projdete po nedávno vybudovaném dřevěném mostě. V čele hlavního nádvoří se vypínala okrouhlá věž. Měla chránit palác s kaplí. Dnes z hradu uvidíte jen pár kamenů a připomenou ho také terénní nerovnosti. Zachovaly se jen malé části opevnění a náznak válcové věže.

foto: Petr Kinšt

Vodní nádrž Římov

Na zřícenině vás určitě potěší výhled na vodní nádrž Římov. Od roku 1978, kdy vznikla zatopením území, slouží jako zdroj pitné vody pro České Budějovice a celé jižní Čechy. Výška hráze nad terénem je 47,5 m. V koruně je hráz dlouhá bezmála 300 m. Zatopená plocha zasáhla do obcí Římov, Velešín a Svatý Jan nad Malší. Má délku 10 km.

foto: Petr Kinšt

Kde se občerstvit

V hospůdce u Selckého rybníka, kde jste nechali auto, si můžete nechat načepovat pivo a nealko. Poskytnou vám tu i drobné občerstvení. Další možností, kam zajít třeba na oběd, je obecní Hospoda u kostela ve sv. Janu nad Malší, vzdálená od rybníka necelé 2 km.

Parkování a přístupnost

Automobil zaparkujete u hospůdky vedle Selckého rybníka v obci Sedlec. Od rybníka půjdete po modře značené turistické cestě 1,5 km až ke zřícenině.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Prohlédněte si loutky ve vesnickém muzeu
Ve Svatém Janu nad Malší mají expozici loutek, které si můžete prohlédnout. Muzeum se nachází právě v budově Hospody u kostela. Vzniklo za účelem zachování loutkářské tradice. Obec tu v podkroví obecní hospody shromáždila loutky ze 30. let minulého století, jde především o marionety. Vyrobil je někdejší učitel školy a na loutky ušila nové oblečení podle dobových fotografií bývalá ředitelka školy. Vašim dětem se bude líbit princezna, čert, kašpárek, nechybí ani král a princ. Další část expozice tvoří exponáty připomínající historii obce Svatý Jan nad Malší. Zajímavou relikvií je třeba kroj zdejších baráčníků. Dozvíte se, že obec se honosí vítězkou titulu Vesnice roku ČR z roku 1997.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Svatý Jan nad Malší
725 919 382
bartizal@pomalsi.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Výlety
 • Příroda
 • Zříceniny
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • se psem
 • pro dva
 • Vyhlídky
 • Turistika
 • pro seniory
 • Vodní plochy
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Jižní Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.