Rozhledna Štěpánka

Kořenov, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10

Na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor nad obcí Příchovice  se nachází kopec Hvězda, na kterém stojí ve výšce 958 m n.m. již od roku 1847 kamenná novogotická rozhledna s názvem Štěpánka. Je to nejstarší rozhledna v Jizerských horách a říká se, že patří mezi nejkrásnější stavby tohoto typu.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. května 2020

Rozhlednu Štěpánku zachránil německý horský spolek

O vznik rozhledny se zasloužil kníže Kamil Rohan a  pojmenoval ji po arcivévodovi Štěpánovi, který dohlížel na tehdejší stavbu Krkonošské silnice. Rozhledna však nebyla dokončena a postupně chátrala až do doby, kdy se jí ujal německý horský spolek a koncem 19. století rozhlednu opravil a dokončil. Mimo jiné byla na dolní zachovalou část  přistavěna osmiboká věž  z cihel a pískovcových kvádrů. Poté byla v roce 1892  zpřístupněna veřejnosti.

Krásné výhledy ze Štěpánky na západní Krkonoše

Kamenná Štěpánka měří 24 metrů a z vyhlídkového ochozu ve výšce 21 metrů jsou nádherné výhledy na západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, můžete spatřit také horu Jizeru a přehradu Souš. Poblíž rozhledny stojí dřevěný stánek s občerstvením a kamenné posezení, které přímo vybízí k odpočinku. Za věží naleznete zbytky kamenného válečného kříže, který měl být údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2. světové války.

Pěšky na vrchol

 • Z Příchovic se nabízí hezká procházka po zelené trase, délka přibližně 1,5 km.
 • Z Kořenova můžete vyrazit na výlet po modré a následně zelené trase, délka přibližně 2 km.

Tipy na ubytování

Občerstvení

U rozhledny je stánek s občerstvením. O kousek dále se nabízí možnost posedět v restauraci chaty Hvězda.

Přístupnost a parkování

K rozhledně můžete vyjet autem. Placené parkoviště se nachází u chaty Hvězda. Od parkoviště k rozhledně je to pouhých 350 metrů. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Pokud si chcete užít návštěvu dvou rozhleden během krátké doby a ještě stihnout návštěvu Muzea Járy Cimrmana, zajeďte si do Příchovic. Jedná se o část obce Kořenov v okrese Jablonec nad Nisou. Zaparkujte zde svůj vůz a vydejte se nejdříve po modré turistické značce zhruba 1,5 km na vrch Hvězdu, kde stojí rozhledna Štěpánka. Až  vystoupáte na její vrchol a užijete si krásnou vyhlídku do kraje, vraťte se zpět do Příchovic, kde je v areálu U Čápa další, nedávno nově otevřená rozhledna Járy Cimrmana s názvem Maják (vysoká je téměř 26 m a jsou z jejího ochozu krásně vidět mimo jiné Jizerské hory a Ještěd v dálce pak  Kozákov či  vrch  Tábor.  Je zde také muzeum Cimrmanovy doby.  Jistě si odnesete z obou  rozdílných staveb  nevšední  zážitky umocněné i prohlídkou muzea  nejznámější  české fiktivní  osobnosti  Járy Cimrmana.  

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Příroda
 • se psem
 • Vyhlídky
 • romantické cestování
 • pro dva
 • amazing places
 • pro seniory
 • Romantická místa
 • Hory a pohoří
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.