Zřícenina hradu a vyhlídka Ralsko
Ralsko, Ralsko, Českolipsko - Jizerské hory

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Dominantou krajiny mezi Mimoní a Stráží pod Ralskem je vrch Ralsko, s jedním z nejstarších hradů u nás. Vrchol Ralska se nachází ve výšce téměř sedm stovek metrů a nabídne vám romantické místo s krásným výhledem.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. března 2020

Úžasné výhledy od hradní zříceniny

Protože Ralsko bývalo součástí vojenského prostoru, dlouhé roky sem byl turistům přístup odepřen. Dnes je často navštěvovaným cílem této oblasti. Ačkoliv zdejší hrad patříval k mohutným stavbám, v současnosti jej připomíná jen zřícenina, avšak toto místo má i přesto neopakovatelné kouzlo. Určitě stojí za to vydat se k němu, byť „zaplatíte“ cenu v podobě poměrně náročného výstupu. Od zříceniny je pěkný pohled na obec Stráž pod Ralskem, Ještěd, Bezděz, České středohoří, Jizerské a Lužické hory či vrch se zříceninou hradu Děvín.

Pozor na bezhlavého rytíře!

Jste-li pověrčiví, neměli byste se na vrchu zdržovat do nočních hodin, neboť hradní cestu údajně brázdí černý kočár tažený koňmi, jimž z nozder šlehají plameny. V kočáře jezdí rytíř s hlavou v podpaží. Dle staré pověsti se jedná o majitele zdejšího panství, který byl dobytí hradu stať za krutosti, kterých se dopustil. 

Kudy k Ralsku?

Vrch Ralsko se zříceninou hradu leží asi 4 km na severovýchod od Mimoně, kam se dostanete z České Lípy. Nejprve odtud pojede po silnici č. 262 do Zákup a dále po silnici č. 268 do Mimoně, odkud k vrcholu vede naučná stezka Ralsko. Cestou vám představí obec Vranov a také třeba zajímavou Juliinu vyhlídku.

Přístupnost

Celoročně volně přístupné

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zastavte se v České Lípě, prohlédněte si městské historické centrum a navštivte zde vodní hrad Lipý a zajímavé Centrum textilního tisku, nacházející se v jeho těsném sousedství, které vám představí historii kalounkářství v České Lípě. Umožní vám například i možnost vyzkoušet potiskování textilu. K oběma objektům vás ve městě navedou ukazatelé.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Ralsko

Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Jana

Českolipsko - Jizerské hory Kořenov

0/10
Cena od 400 Kč do 480 Kč

Chata Hubert

Českolipsko - Jizerské hory Bedřichov

0/10
Cena od 345 Kč do 480 Kč