Zřícenina hradu a vyhlídka Ralsko

Ralsko, Ralsko, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Dominantou krajiny mezi Mimoní a Stráží pod Ralskem je vrch Ralsko, s jedním z nejstarších hradů u nás. Vrchol Ralska se nachází ve výšce téměř sedm stovek metrů a nabídne vám romantické místo s krásným výhledem.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. března 2020

Úžasné výhledy od hradní zříceniny

Protože Ralsko bývalo součástí vojenského prostoru, dlouhé roky sem byl turistům přístup odepřen. Dnes je často navštěvovaným cílem této oblasti. Ačkoliv zdejší hrad patříval k mohutným stavbám, v současnosti jej připomíná jen zřícenina, avšak toto místo má i přesto neopakovatelné kouzlo. Určitě stojí za to vydat se k němu, byť „zaplatíte“ cenu v podobě poměrně náročného výstupu. Od zříceniny je pěkný pohled na obec Stráž pod Ralskem, Ještěd, Bezděz, České středohoří, Jizerské a Lužické hory či vrch se zříceninou hradu Děvín.

Pozor na bezhlavého rytíře!

Jste-li pověrčiví, neměli byste se na vrchu zdržovat do nočních hodin, neboť hradní cestu údajně brázdí černý kočár tažený koňmi, jimž z nozder šlehají plameny. V kočáře jezdí rytíř s hlavou v podpaží. Dle staré pověsti se jedná o majitele zdejšího panství, který byl dobytí hradu stať za krutosti, kterých se dopustil. 

Kudy k Ralsku?

Vrch Ralsko se zříceninou hradu leží asi 4 km na severovýchod od Mimoně, kam se dostanete z České Lípy. Nejprve odtud pojede po silnici č. 262 do Zákup a dále po silnici č. 268 do Mimoně, odkud k vrcholu vede naučná stezka Ralsko. Cestou vám představí obec Vranov a také třeba zajímavou Juliinu vyhlídku.

Tipy na ubytování

Přístupnost

Celoročně volně přístupné

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zastavte se v České Lípě, prohlédněte si městské historické centrum a navštivte zde vodní hrad Lipý a zajímavé Centrum textilního tisku, nacházející se v jeho těsném sousedství, které vám představí historii kalounkářství v České Lípě. Umožní vám například i možnost vyzkoušet potiskování textilu. K oběma objektům vás ve městě navedou ukazatelé.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.