Zřícenina skalního hradu Ronov

Blíževedly, Máchův kraj, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Pozůstatky skalního hradu Ronov se nacházejí něco málo přes deset kilometrů od České Lípy, nedaleko obce Blíževedly. Ronov je němým svědkem časů, kdy tudy kráčeli například pánové z Klingštejna, Berkové z Dubé a později i Karel Hynek Mácha, který zde vytvořil několik kreseb, ale jsou rovněž místem pěkných výhledů do kraje.

Autor článku: Radomír Němeček, 17. února 2020

Poklad můžete objevit na Květnou neděli

Cesta na vrchol ke zřícenině hradu Ronov, který se nalézá v nadmořské výšce 552 m, vede po příkré červeně značené turistické cestě. Protože výstup nepatří k nejsnazším, můžete si tak trochu připadat jako kamzíci. Na vrchu vás čeká zřícenina hradu a pohled z bývalého hradního nádvoří po areálu napovídá o rozloze někdejšího sídla, které za 30 leté války bylo vypáleno Švédy. Ke zřícenině hradu se váže několik pověstí, mezi nimi třeba ta která hovoří o zde ukrytém pokladě, hlídaném obrem s ohnivýma očima. Poklad je prý možné objevit vždy na Květnou neděli… Vrchol vám jako na dlani vám nabídne pohled na nedaleké Blíževedly, Stvolínky či Stranné, ale i na České Středohoří, hrad Bezděz či Holanské rybníky. Až se nasytíte pohledů, můžete se vydat za poznáním dalších starobylých objektů v blízkosti zříceniny hradu.

Pochutnání v Blíževedlích

Po cestě k vrcholu vám pravděpodobně vyhládne. Pokud zavítáte do hostince U kostela v Blíževedlích spolu se svými dětmi, ty se mohou na jeho dvoře potěšit možností sledovat různé druhy domácích zvířat. Pochutnat si můžete uvnitř či na venkovní kryté terase. V objektu se lze také ubytovat, v nabídce jsou dvou až čtyřlůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením.

Přístupnost

Celoročně volně přístupné

Tipy na ubytování

Kudy k Ronovu?

  • Výchozím bodem jsou Blíževedly, kam můžete přijet autem i vlakem. Autem od Boleslavi přijedete po silnici č. 38 do Zahrádek, odkud budete pokračovat ve směru na Stvolínky a Kravaře.
  • Pokud zvolíte železnici, vystupte ve stanici Blíževedly a poté, co minete ceduli označující začátek obce, jděte dle směrovek k hradu Ronov.

Poloha na mapě

Tip na výlet

V blízkosti Blíževedel můžete vidět zříceninu skalního hradu Hřídelík, kde se dochovaly obvodové zdi, sklep a chodba ve skále. Přivede vás k němu krátká odbočka z náměstí po červené značce. Budete-li od něho po červené pokračovat směrem k českolipskému předměstí, dojdete na rozcestí Lukovsko, kde se dáte po žluté, jež vás přivede na vyhlídku Opičí hlava, skalní útvar připomínající opici.
 

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Zříceniny
  • Vyhlídky
  • pro dva
  • Skalní hrady
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.