Zámek Budišov

Budišov, Třebíčsko, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

V okrese Třebíč si nenechte ujít prohlídku honosného zámku Budišov. Nachází se ve stejnojmenném městysu Budišov.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. října 2021

Dříve byla v Budišově vodní tvrz

Zámek pochází ze 13. století, původně tu stávala vodní tvrz. Později byla přebudována na renesanční zámek. Dnes vás upoutá vzhled zámku jako honosného barokního letního sídla. Má obdélníkový půdorys s pravoúhlým nádvořím a arkádami. Uvidíte anglický park s rybníky a sochařskou výzdobou. Zaujmou vás sfingy u schodiště sochaře Lorenza Matielliho.

Těšte se na zoologickou expozici

Zámek vlastní městys Budišov, spravuje ho Moravské zemské muzeum. To vybudovalo depozitáře přírodovědných oddělení. Některé prostory jsou přístupné. Můžete si prohlédnout zoologický depozitář. Uvidíte kolekce vycpanin ptáků, savců, ryb a obojživelníků.

Trofeje z výprava a studijních cest

Prohlédnete si zde trofeje z loveckých výprav do Afriky, Asie a Kanady. Těšte se i na přírůstky ze sběrných cest v oblasti delty Dunaje, z Kuby, Jakutska a Jižní Ameriky. U obratlovců vás zaujmou doplňkové ukázky skupin bezobratlých živočichů. Jsou zde mořské houby, žahavci, korýši, měkkýši, červi a ostnokožci. Můžete se těšit na sbírku ryb.

Tipy na ubytování

Kaple sv. Anny

Nádherná zámecká kaple v Budišově prošla rekonstrukcí. Chystá se nová prohlídková trasa, která bude kapli zahrnovat a přiblíží historii městysu.

Občerstvení

V Budišově objevíte hospody Na jedno nebo U Kazdů.

Vlakem na zámek

Z vlakové stanice Budišov u Třebíče půjdete necelých 700 metrů až k zámku. Trasa na mapě

Parkování

Parkoviště je přímo u zámku.

Poloha na mapě

Kam na další výlet

Větrný mlýn
Nedaleko zámku stojí zřícenina větrného mlýna Věterák z 19. století. Svého času fungoval i jako rozhledna. Ruinu se můžete prohlédnout. Informace jsou na panelu u ní.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více