Zřícenina hradu Děvín
Hamr na Jezeře, Ralsko, Českolipsko - Jizerské hory

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Nedaleko oblíbeného rekreačního místa českolipského okresu, Hamr na Jezeře, najdete na vrcholu kopce Děvín zříceninu stejnojmenného hradu. Byl založen kolem roku 1250 se vší pravděpodobností rodem Markvarticů.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. března 2020

Duch děčínského pána má podobu kance se zlatým klíčem v tlamě 

V pozůstatcích hradu byste jeho původní mohutnost hledali marně a ti, kdo sem míří, jsou především milovníci romantických míst. Takovým totiž zřícenina hradu Děvín, v objetí vzrostlé zeleně, dnes je. Ve výšce 435 m n. m. jsou k vidění zejména pozůstatky zdiva, sklepa, dvou hradních studen a předsunutého opevnění. Ochranné příkopy, které často u podobných objektů bývají patrné, zde nehledejte. Vzhledem k poloze na kopci s příkrými srázy zde totiž nikdy nebyly vybudovány. Z výšky je pěkný výhled na Hamerský rybník, Kozí hřbety či Ralsko. Z hradu údajně vede tajná chodba do podzemí kostela sv. Víta v Osečné. Pověst hovoří o tom, že jedenkrát za 100 let se zde zjevuje duch zlého děčínského pána, jehož proklely oběti, které utrápil v hladomorně. Duch má podobu kance se zlatým klíčem v tlamě. Vysvobozen bude tehdy, až se podaří chudému člověk, který nemá na svědomí žádný život, vzít kanci klíč z huby.

Relaxace pod Děvínem

Obec pod vrcholem je známým rekreačním střediskem, obklopeným krásnou přírodou a množstvím borových lesů, protkaných řadou pískovcových skal. Po sestupu z Děvína se zde zastavte a vychutnejte si atmosféru, které můžete znát z filmového evergreenu Dovolená s Andělem. V létě si zaplavte v jezeře či se projeďte po jeho hladině na lodičce nebo šlapadle, na jaře a na podzim tu najdete řadu míst jako dělaných pro pěknou procházku. V areálu se nachází dětské hřiště s řadou herních prvků a nechybí nabídka dobrého občerstvení. Suvenýry, mapy a další materiály získáte v Hamru v městském Informačním centru, kde je i možnost bezplatného připojení k internetu. 

Kudy k Děvínu?

K Hamru na Jezeře se dostanete od Prahy a Mladé Boleslavi po rychlostní silnici R10, dále po R35, u Hodkovic nad Mohelkou exit č. 35 na ul. Mánesova, na kulaťáku rovně na Českodubskou, směr Vlčetín, Domaslavice, Starý Dub, dále po silnici č. 278 na Osečnou a Břevniště. Ke zřícenině vede z obce Hamr červeně značená cesta. 

Přístupnost

Celoročně volně přístupné

Poloha na mapě

Tip na výlet

Kromě zříceniny Děvina si můžete prohlédnout také skalní útvar Děvínská věž, ke kterému vede červená turistická značka z Hamru směrem do sedla pod Děvínem, odkud je to jen pár desítek metrů ke skále. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Hamr na Jezeře

Štítky

  • Poznávací
  • Pro rodiny s dětmi
  • Zříceniny
  • Vyhlídky
  • Pro dva
  • Skalní hrady
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Jana

Českolipsko - Jizerské hory Kořenov

0/10
Cena od 400 Kč do 480 Kč

Chata Hubert

Českolipsko - Jizerské hory Bedřichov

0/10
Cena od 345 Kč do 480 Kč