Frýdlantský betlém
Frýdlant, Jizerské hory, Českolipsko - Jizerské hory

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Frýdlantské jesličky, známé také jako Pohyblivý betlém Gustava Simona, najdete v obytném prostoru jednoho z nejstarších postávkových domů města Frýdlant, ve kterém jejich autor po značnou část života žil. Jedná se o naprosto unikátní dílo, které přitahuje pozornost našich i zahraničních návštěvníků.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. prosince 2020

Pohyb daroval figurkám hodinový stroj

Gustav Simon se narodil v červnu 1873, zemřel v požehnaném věku osmdesáti let na Štědrý den roku 1953. Po celý svůj život pracoval v zemědělství a jesličky byly jeho koníčkem. Na jejich výrobě pracoval neuvěřitelných šedesát let. Jesličky vznikaly po částech a figurky nejprve byly statické. Ožily až poté, co přibyl do jesliček hodinový stroj, s jehož pomocí se pohybuje více než sto figurek lidí i zvířat. Ženy předou na kolovrátku, oráč oře pole, berani trkají, hradní stráž chodí sem a tam, vše se hýbe a pracuje.

Kudy k Frýdlantskému betlému?

Dům s betlémem leží ve Frýdlantu v Čechách na Zahradní ulici, poblíž náměstí T. G. Masaryka. Při cestě vozem můžete zaparkovat na parkovišti u pošty, odkud je to k betlému jen kousek. Příjemné posezení nabízí restaurace U Wéwody Fridlantského na nedalekém náměstí Míru.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Prohlídka betléma můžete od června do konce srpna spojit s návštěvou Železničního muzea v bývalé lokomotivní výtopně na Žitavské ulici, které je vzdáleno asi 1,5 km. K vidění je například historická úzkorozchodná motorová lokomotiva a úzkorozchodné vozy, historické dokumenty, fotografie a mnoho dalšího.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zahradní 356
Frýdlant 46401
+420 725 501 896
lucie.kubatova@mu-frydlant.cz
http://mu-frydlant.cz

Štítky

  • Naučné
  • Pro rodiny s dětmi
  • Betlémy
  • Pro dva
  • Pro seniory
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Vyberte si ubytování

Penzion Arnika

Českolipsko - Jizerské hory Janov nad Nisou

9/10
Cena od 599 Kč do 745 Kč

Chata Jana

Českolipsko - Jizerské hory Kořenov

0/10
Cena od 400 Kč do 480 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více