Provodínské kameny
Provodín, Máchův kraj, Českolipsko - Jizerské hory

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Při cestě od Mladé Boleslavi směrem na Českou Lípu vás upoutá několik vrcholů, které výrazně vystupují nad okolní terén. Jsou to tak zvané Provodínské kameny, skupina sedmi vrcholů tvořených čedičem a znělcem.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. srpna 2020

Tiše, spí tu panna!

Provodínské kameny se nacházejí asi 5 km od Doks. Každý z vrcholů má své jméno, a pokud se na ně zadíváte od severozápadu, spatříte nejprve Kraví horu, Puchavec, Michlův vrch, Lysou skálu a dále Štrausův, Dlouhý a Pitrův vrch. Nejvyšší z nich je Lysá skála, vysoká 419 m. Je známá také pod jménem Spící panna díky tomu, že připomíná obličej spící mladé dívky. Její vrchol nabízí krásný výhled do kraje, který je odměnou za náročnější výstup. Putování za jednotlivými vrcholy je příjemnou vycházkou, která vám nabídne kouty malebné přírody i z méně obvyklých úhlů.

foto: Laso

Možná zde najdete i zajímavé nerosty

Na úbočí Michlova vrchu lze spatřit starý čedičový lom a Puchavec býval vyhlášeným místem nálezů různých zajímavých nerostů. Budete-li mít štěstí, možná nějaký najdete ještě i dnes.

foto: Laso

Kudy k Provodínským kamenům?

Nejlepším výchozím místem k návštěvě Provodínských kamenů je obec Provodín, kam se pohodlně dopravíte automobilem, autobusem i vlakem. Pokud pojedete vlakem, vystoupíte v železniční stanici Jestřebí. Z Provodína vyrazíte po zelené trase směr Horní Provodín a následně k odbočce přímo k Lysé skále. Rozcestník se všemi směry a odbočkou k Lysé Skále se nachází na starém betonovém sloupu elektrického vedení. Od rozcestníku Vás čeká 500 metrů dlouhý výstup na Lysou skálu. Větší část cesty vede po asfaltové cestě. Délka trasy od nádraží Jestřebí je dlouhá 2,6 km a nastoupáte 162 metrů.

Kde se občerstvit

V Provodíně nedaleko železniční tratě se nachází útulná hospůdka Dřevěnka s tradiční nabídkou kuchyně.  Oblibě se těší samozřejmě u turistů pěších a na kolech. 

Parkování

Zaparkujte u vlakového nádraží.

Poloha na mapě

Zajímavosti v okolí

Vydejte se k nedaleké zřícenině hradu Jestřebí, který se vypíná po pravé straně silnice č, 38 směřující na Českou Lípu. Přístupné je dolní plato, k němuž vstoupáte po schodišti procházejícím bývalou hradní studnou a které vám dopřeje krásné rozhledy do kraje. V obci dole stojí za prohlídku kostel sv. Ondřeje s výmalbou známého malíře Josefa Kramolína.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Provodín

Štítky

  • Poznávací
  • Pro rodiny s dětmi
  • Romantické cestování
  • Příroda
  • Pro dva
  • Cestování se psem
  • Vyhlídky
  • Pro seniory
  • Romantická místa
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Jana

Českolipsko - Jizerské hory Kořenov

0/10
Cena od 400 Kč do 480 Kč

Chata Hubert

Českolipsko - Jizerské hory Bedřichov

0/10
Cena od 345 Kč do 480 Kč