Přírodní park Rokytná

Přešovice, Třebíčsko, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Mezi Moravskými Budějovicemi a Ivančicemi se nachází Přírodní park Rokytná. Lemuje hranice okresů Znojmo a Třebíč. Chráněná krajinná oblast v Jevišovické pahorkatině vás upoutá svou nebývalou přírodní krásou.

Autor článku: Petr Kouba, 16. října 2020

V údolí říček objevíte zajímavé byliny a živočichy

Do údolí říček Rokytná a Rouchovanka se můžete z řady míst vydat na krásné procházky po žlutě značené turistické stezce. Ta se dá projít nejen pěšky, ale i na horském kole. Kolem břehů rostou olše, jasany, vrby a další stromy. Objevíte tu také mnoho bylin. Narazit můžete na brambořík nachový, dymnivku plnou, stulík žlutý, česnek medvědí, sněženku předjarní, kyčelnici cibulkonosnou. Z plejády živočichů se zde vyskytují ptáci žluna zelená, skorec vodní, ledňáček říční. Můžete však potkat třeba i užovky podplamaté a nebo spatřit raka říčního.

Kolem říčky jsou zajímavá skaliska

Meandrující tok říčky Rokytná si zachovává přírodní ráz krajiny. Tvoří ho staré břehové porosty a četná skaliska. V okolí jsou hustě zalesněné a nepřístupné svahy. Při zdolávání žlutě značené turistické trasy můžete u říčky zahlédnout třeba skautskou osadu, skálu Justýnku a mnohé další, Spálený dub nebo hájenku Kyničky.

Oblíbená trasa měří 14 kilometrů

Turisté mají v oblibě trasu, která začíná na jaroměřickém náměstí a končí ve vesnici Biskupice. Nejprve půjdete z náměstí v Jaroměřicích nad Rokytnou podél říčky Rokytná do vesničky Příštpo. Hned za vsí začíná nádherné údolí. Narazíte na první skaliska. Střídají se louky a smíšený borový les. U rozcestníku Pulkovský mlýn přechází žlutá značka na druhý břeh a asi kilometr vede mimo řeku. Pak se zase k říčce vrací. Do vesničky Biskupice vystoupáte lesem k silnici a po ní přijdete až do centra obce.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

V Biskupicích je hospoda Biskupický pivovar. U parkoviště v Jaroměřicích nad Rokytnou na Nám. Míru je rychlé občerstvení Viola. O kus dál v Komenského ulici je stejnojmenná restaurace. A pokud zavítáte na jaroměřický zámek, tak můžete zajít na něco dobrého do kavárny Splněný sen.

Parkování

Automobil před cestou do Přírodního parku Rokytná můžete zaparkovat například v Jaroměřicích nad Rokytnou na parkovišti Zámek.

Přístupnost

Na žlutou turistickou značku, která vede údolím říčky Rokytná, můžete vyjít ze zmíněných Jaroměřic nad Rokytnou. Ale lze se na ni napojit i z mnoha jiných míst. Například v obcích Biskupice, Tavlíkovice, Tulešice atd.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Nenechte si ujít monumentální zámek
Nádherný barokní zámek s dominantní kupolí farního kostela sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou z 1. poloviny 18. století patří k nejrozsáhlejším architekturám v Evropě. Proto by byla obrovská škoda ho u příležitosti vašeho výletu do přírodní rezervace kolem řeky Rokytná minout. Budete obdivovat opravdu úžasné monumentální architektonické dílo s velmi krásným zámeckým parkem. Celá tato památka by si zasloužila celodenní výlet. Patří mezi nejnavštěvovanější na celé Vysočině. Farní kostel sv. Markéty se v roce 2020 nachází v rekonstrukci, a proto je nepřístupný. V prohlídkových okruzích zámku vás i přesto čeká spousta krásy. Uvidíte hraběcí apartmán, hostinské pokoje a kuchyň, nebo výstavu Hračky z půdy, která potěší hlavně vaše děti. Projít se můžete také v zámecké zahradě z konce 16. století.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Přešovice
+420 776 642 796
+420 568 408 796
mks@jaromericenr.cz
jaromericenr.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Výlety
  • romantické cestování
  • Příroda
  • Řeky
  • se psem
  • pro dva
  • Turistika
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.