Vírská přehrada

Vír, Žďárské vrchy, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.3/10

Vírská přehrada na řece Svratce z roku 1958 patří mezi vodní plochy s nejvyšší hrází v České republice. Betonová gravitační hráz je vysoká 76,5 m, dlouhá 390 m a hloubka vody v přehradě dosahuje 66 m.

Autor článku: Radomír Němeček, 3. února 2021

Vodní nádrž je zásobárnou pitné vody

Vírská údolní nádrž přehradila tok řeky Svratky v údolí. Obě její krajní stěny jsou ukotvené ve skalních stěnách. Přehrada vám možná svým tvarem připomene jezero, pod jehož hladinou zanikly obce Chudobín u Dalečína a část vesnice Korouhvice. Nádrž zásobuje prostřednictvím malé hydroelektrárny, pitnou vodou Novoměstsko, Bystřicko, část Žďárska a dokonce i Brno. Denně je vodárenský areál schopen vyrobit 5 tisíc kubíků kvalitní vody. Na jižním konci vodní plochy je vybudována přehradní nádrž Vír 2. Reguluje kolísání vody při plném výkony hlavní hydroelektrárny.

foto: Jaroslav Kadlec

Vydejte se na vycházky a túry

Vírská přehrada je sice krásnou, ale zároveň střeženou oblastí v I. pásmu hygienické ochrany. V nádrži se proto nevykoupete a není zde dovoleno ani rybaření. Můžete však obdivovat půveb okolní přírody. Po levém břehu vodní nádrže vede asfaltová cyklotrasa do Dalečína. Od přehrady můžete podniknout mnoho vycházek a túr. Cesty po obou březích vedou do některé z přilehlých obcí. Z hráze je pěkný pohled na přehradu i okolí. Protože je dobře osvětlená po celé délce, je možné na ni zavítat i v noci. Na přehradu se můžete dívat například také například z vyhlídky Kobylí skála. Je dostupná z naučné stezky i z cyklotrasy. Ve Víru objevíte  i několik ferratových tras.

foto: Jaroslav Kadlec

Tip na prima cyklovýlet - Svratecká vodohospodářská stezka

Ze starobylého Dalečína vede až do obce Švařec Svratecká vodohospodářská naučná stezka. Má 22 zastavení, 16 naučných tabulí se zaměřuje na vodohospodářství, 6 tabulí se věnuje obcím na trase – Dalečínu, zatopenému Chudobínu, dále Víru a Koroužnému. Stezka je dlouhá 16 km, vede po klidných místních nebo účelových komunikacích. Sleduje řeku Svratku a její proměny překrásným hlubokým údolím, lemuje Vírskou přehradní nádrž. Cestu můžete zahájit v jakémkoliv místě stezky a nebo jít třeba opačným směrem.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Občerstvit se můžete například v restauraci Hotelu Vír. V Dalečíně je restaurace Dittáč.

Jak přehradě

Kolem přehrady se projdete po naučné stezce, která začíná v obci Vír nebo v Dalečíně.  

Kde zaparkovat

Parkovat můžete na parkovišti v obci Vír u obecního úřadu  nebo v Dalečíně taktéž u obecního úřadu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

V Dalečíně objevíte zříceninu hradu
V Dalečíně si můžete prohlédnout zříceninu hradu, který byl vybudován zhruba v polovině 14. století. Objevíte ho na malé vyvýšenině, kterou ze tří stran obklopují meandry řeky Svratky. Počátkem 16. století byl hrad podle všeho sídlem loupeživých rytířů. Roku 1519 byl hrad vyvrácen vojskem a od té doby je uváděn jako pustý. Dnes jsou zbytky hradu upraveny jako park. Poznáte, že se zachovala mohutná část zdiva se střílnami a okny obytných místností, vybavených ve výklencích sedátky. Na zdi lze rozeznat tři podlaží. Zachovalo se také cimbuří, malý zbytek věže a pozůstatky hradeb. Stavba byla nejvíce poškozena tím, že z jejího kamene byl vystavěn zámeček v sousedství, hospodářské budovy zámeckého dvora a mnoho domů ve vsi.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Vír
566 575 121
ou@virvudolisvratky.cz
virvudolisvratky.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • romantické cestování
  • Příroda
  • Výlety
  • pro dva
  • se psem
  • Vodní plochy
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.3/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.