Ekocentrum Chaloupky a Balinské údolí

Baliny, Třebíčsko, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Ekocentrum Chaloupky Baliny potěší hlavně milovníky přírody. Nachází se uprostřed Balinského údolí. Obec najdete na Vysočině u říčky Balinka nedaleko Velkého Meziříčí směrem na Třebíč.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. dubna 2021

Zemědělská usedlost prochází rekonstrukcí

Bezbariérové Ekocentrum Chaloupky je umístěno v nově zrekonstruované zemědělské usedlosti v Balinách. Je jedním ze sedmi ekocenter Chaloupek, o.s. v ČR. V současnosti se dokončuje obnova pravého křídla usedlosti se čtyřmi specializovanými učebnami. Prostor je bezbariérový.

Součástí ekocentra je zahrada

Ojedinělá zážitková zahrada, kterou využívají zdravotně postižení lidé, reflektuje hlavně jejich potřeby v režii Klubu Lebeda. Prostor však bývá i cílem turistů. V zahradě si odpočinete ve vrbovém altánu, pro děti je lesní a vodní hřiště. Můžete očichávat bylinky, pozorovat trvalkové záhony. Jsou tu ukázky různých biotopů. Můžete se pohrabat v hlíně, kde se pěstuje zelenina. Uprostřed zahrady je květnatá louka. K zalévání se využívá dešťová voda z nádrží o objemu 40 tisíc litrů, které ji zachycují z přilehlých střech.

Zelený pás bylinek

Chodník před vstupy do budovaných nových učeben v zemědělské usedlosti je vydlážděn kameny. Uvidíte, že v zeleném pásu za kamennou zídkou se již zabydlují keříčky kdoulovce, rostou tu růže a raší velké množství trvalek. Jde o léčivky i kvetoucí rostliny, hodící se na sušení a do vazeb. Mezi léčivkami objevíte mateřídoušku, tymián, levanduli a další bylinky. Kromě toho je zde vysazeno 240 kusů cibulovin. Prostor dvora je doplněn dřevěnými vyvýšenými záhony, ve kterých poroste zelenina.

Naučná stezka Balinské údolí 

Ekocentrum je situováno do Balinského údolí. To je cenné hlavně z krajinářského hlediska. Údolí vás zaujme meandrující řekou zaklesnutou v okolním terénu. V korytě řeky můžete pozorovat balvany. Spatříte vysoké břehy pokryté bujnou vegetací, zejména vrbami, olšemi a topoly. Na krátkých strmých svazích vystupují místy skaliska a skupiny izolovaných balvanů. Trasa Balinským údolím obsahuje interaktivní prvky pro děti.

Občerstvení

Občerstvení si vezměte do zahrady s sebou. Nejbližší restaurace jsou ve Velkém Meziříčí, nejblíže restaurant Panorama nebo Restaurace Zdenky Vorlové.

Parkování a přístupnost

U areálu automobil zaparkujete, i když oficiální parkoviště zde není označeno. Od auta se do ekocentra pohodlně dostanete.

Poloha na mapě

Kam na další výlet

Na rozhlednu Rubačku
Z obce Baliny se můžete vydat na rozhlednu Rubačku. Vznikla umístěním železné konstrukce nad bývalý vodojem. Výška konstrukce je 7 metrů a po vystoupání 42 schodů se vám naskytne výhled na Velké Meziříčí a Českomoravskou vrchovinu. Rozhledna je volně přístupná.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.