Via Ferraty u Vírské přehrady

Vír, Žďárské vrchy, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Máte rádi adrenalin a lezení ve skalních stěnách? Pokud ano, tak právě pro vás jsou určeny Via Ferraty u Virské přehrady nad řekou Svratkou v okrese Žďár nad Sázavou.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. listopadu 2020

Turistické lezení s jistícími lany

Ferraty jsou v krásné lokalitě nedaleko Bystřice nad Pernštejnem v obci Vír. Dopřejí vám nejen skvělé lezení, ale pěkné výhledy do údolí řeky Svratky a na hráz přehradní nádrže Vír. Tvůrci při uspořádání ferrat mysleli hlavně na milovníky přírody. Můžete si proto užít trochu dobrodružnou horskou túru bez přehnaného adrenalinu. Trasy mají totiž lehkou obtížnost B – C. Jsou velmi dobře vybaveny jistícími lany, žebříky, úchyty a stoupačkami. Ocelové lano má lezec při stoupání vždy po levé ruce. Radost vám udělá Via Ferrata Velká věž a Via Ferrata Jezerní stěna.

foto: ledovastenavir.cz

Via Ferrata Velká věž

Jedna z cest, na kterou se můžete vydat, zpřístupňuje vrchol Velké věže v prostoru Ledové stěny. Ten byl dříve přístupný jen pro horolezce. Na start ferraty se dostanete nad chatou Krabička na úpatí hory, je mírně ve svahu. Nejprve budete stoupat východním směrem, pak se stočíte na sever. Na vrcholu vás čeká lanové přemostění, které vás navede na vyhlídku. Odtud půjdete 20 m  po hřebeni směrem na jih. Ferrata končí v místě, kde hřeben přechází ve svah.

foto: ledovastenavir.cz

Via Ferrata Jezerní stěna

Druhou horskou trasu najdete, když se vydáte 300 metrů po silnici od Ledové stěny směrem k přehradní hrázi. Prostupuje Jezerní stěnou vpravo od silnice a nástupový žebřík rozhodně nepřehlédnete. I tato cvičná ferrata vám nabídne zážitkové lezení pro celou rodinu. Její obtížnost nepřesahuje obtížnost C.

foto: ledovastenavir.cz

Tipy na ubytování

Mohlo by vás zajímat

Bezpečnost je zde na prvním místě. Tvůrci obou nových ferrat vyvrtali do skal nad Svratkou 198 děr. Do nich zalepili 68 kotvících kotlíků, 57 výstupových kramlí, ocelový žebřík a pomocný schůdek. Do kotvících bodů upevnili 185 m ocelového lana o průměru 16 mm a 25 m ocelového lana o průměru 14 mm. Konce lan zabezpečili  a lanové přemostění osadili dřevěnými příčkami.

foto: ledovastenavir.cz

Kde se občerstvit

Svačinu si na ferraty vezměte s sebou. U Jezerní stěny je přístřešek. Po zdolání ferrat se zastavte na jídlo  třeba v restauraci Hotelu Vír na břehu řeky Svratky.

Jak zabavit děti

U hotelu mají pro děti k dispozici cvičnou lezeckou stěnu.

Parkování a přístupnost

Auto můžete zaparkovat na parkovišti u Ledové stěny. V obci Vír se vydáte u mostu přes Svratku na Hluboké, pojedete 650 m a zaparkujete. K Ledové stěně, která je na druhém břehu, se dostanete přes mostky pro pěší.

Poloha na mapě

Tip na další výlet v okolí

Vzhůru do kopců nad Svratkou ke zříceninám
Na výlet si můžete udělat procházku ke dvěma zříceninám. U Hotelu Svratka se vydáte přes most na druhý břeh řeky a pak půjdete do kopců po červené. První je zřícenina hradu Pyšolec, kam dojdete po dvou kilometrech, další tři kilometry pak budete pokračovat na Zubštejn. Gotický hrad Pyšolec vznikl ve 13. století. Zničen byl za česko-uherských válek. V místě najdete zbytky hradeb, opevnění a také torzo věže.

Na Zubštejně uvidíte, jak vypadaly obléhací stroje
Zřícenina hradu Zubštejn je velmi romantickým místem, pod kterým se vám otevře nádherná krajina. Hrad pochází ze 13. století, dochovala se z něj torza některých pater paláce, která lze prozkoumat. Na spodním nádvoří je několik přístřešků s lavicemi. Můžete si tam také prohlédnout, jak původně vypadaly obléhací stroje. Konkrétně katapult, obléhací věž a prak. A je tu dokonce dovoleno na ohništi opéct třeba buřty.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.