Sklářské muzeum

Nový Bor, Českolipsko, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10

Město Nový Bor je věhlasné výrobou skla, které si získalo uznání po celém světě. V budově zdejšího muzea se můžete seznámit se  sbírkami mapujícími vývoj českého skla v oblasti Lužických hor od 17. do 20. století.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. září 2020

Za historií a sklářským uměním do města skla

Historie Sklářského muzea sahá do roku1893 a je tak nejstarším svého druhu na světě. První exponáty začaly být soustřeďovány v prostorech zdejších radnice, dnes muzeum najdete na náměstí Míru v patrovém domě z roku 1804, zdobeném honosným pozdně barokním vstupním portálem. Výstavní sbírky vás seznámí s několika stovkami exponátů, dozvíte se mnohé o technologických postupech zpracování skla a jeho následném zušlechťování, které probíhá za pomoci malování, rytí a broušení. Dobové dokumenty vám dají nahlédnout do historie zdejšího sklářského řemesla. 

foto: Jiří Koudelka

Prohlédněte si soutěžní díla

Ve sbírkách jsou zařazeny i nejúspěšnější práce účastníků tradičních sklářských soutěží a protože s Novým Borem je spojena také existence místní sklářské školy, muzeum mapuje činnost jejích ateliérů. Celoročně se tu koná řada zajímavých akcí a výstav.

foto: Jiří Koudelka

Občerstvení

V okolí náměstí v Novém Boru je několik možností, kde se občerstvit. 

Tipy na ubytování

Vlakem do muzea

Pokud pojedete vlakem, vystupte v železniční stanici Nový Bor. Muzeum je vzdálené od vlaku 1 km. Trasa na mapě

Parkování

Parkoviště se nachází před budovou muzea.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Nedaleko Nového Boru můžete vystoupat na Klíč, čtvrtou nejvyšší horu Lužických hor. Dále vás asi 4 km dělí od Sloupu v Čechách, malebné obce, nad kterou se na skalním suku vypíná stejnojmenný skalní hrad Sloup. Výlet můžete spojit také s prohlídkou Panské skály, tzv. kamenných varhan, nebo zamířit do Kamenického Šenova, kde je další sklářské muzeum, případně se podívat do Lindavy, kde si v místní sklárně můžete na vlastní kůži na chvíli vyzkoušet, jaké to je být sklářem.

Základní údaje

Kontaktní údaje

nám. Míru 105
Nový Bor
+420 487 726 196
muzeum@novy-bor.cz
www.glassmuseum.eu

Štítky

  • Naučné
  • Umění
  • když prší
  • pro rodiny s dětmi
  • pro dva
  • Muzea
  • pro seniory
  • Galerie
  • pro vozíčkáře
  • Regionální výrobky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.