Zřícenina hradu Starý Bernštejn

Vrchovany, Kokořínsko, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Starý Bernštejn je zřícenina hradu stojící na čedičovém vrchu mezi Dubou a Doksy nad obcí Vrchovany na Kokořínsku. Tento již zdáli dobře viditelný objekt je soukromým majetkem a záleží na majiteli, zda a kdy zájemcům umožní přístup. I tak však stojí za to se k němu vypravit, protože už samotná cesta vinoucí se k vrcholku je pěkným zážitkem, který ocení zejména milovníci přírody.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. srpna 2020

Do areálu zříceného hradu po dohodě s majitelem

V mohutných stěnách bývalého hradu se vystřídala řada majitelů. Páni z Vartenberka, rytíři z Šebířova, Berkové… Poté, co Adam Berka nechal postavit zámek Nový Pernštejn, osud starého hradu byl zpečetěn. Pustl, sloužil jako zdroj stavebního materiálu vesničanům a možná by upadl v zapomnění, nebýt toho, že si jej v roce 1972 na dlouhých 99 pronajal soukromý vlastník a začal jej renovovat. Dohodnete-li se s ním na prohlídce hradu, možná vás překvapí svou mohutností. Součástí zdí je i skála, na které stojí.

foto: Petr Kinšt

Co uvidíte během prohlídky

Spatřit můžete pozůstatky hospodářské budovy, část půlválcové obranné bašty, cisterny na vodu vytesané do skály, malé nádvoří a také věž, odkud si můžete dopřát nádherný výhled do dalekého okolí s dominantou hradu Bezděz. 

foto: Petr Kinšt

Kudy ke Starému Bernštejnu?

Od Prahy do Mělníka, odtud směr Liběchov – Želízy –Dubá, za obcí odbočka na Vrchovany. Autem lze zajet až k úpatí vrchu, na němž Starý Bernštejn stojí.Ke hradu se můžete také vydat pěšky po žluté turistické značce z nedaleké Dubé, nebo třeba v rámci delšího výletu z Housky, odkud půjdete do Doks, kde se dáte po žluté kolem Máchova jezera, na rozcestí tras po zelené na Novou a Starou Skalku a dále při silnici č. 270 ke Starému Bernštejnu.. Pokud vám vyhládne, dobře se najíst můžete například v restauraci Tam vedle v Dubé. 

Tipy na ubytování

Otevírací doba

Běžně nepřístupno, prohlídka možná na základě domluvy s majitelem.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Krásné okolí hradu můžete poznat také z koňského hřbetu, pokud zavítáte do jízdárny ve Vrchovanech, která je vzdálená od hradu necelý kilometr. Tempo a charakter vyjížďky zde přizpůsobí vašim potřebám, a pokud nemáte s jízdou na koni zkušenosti, můžete využít nabídku krokové vyjížďky, při které váš kůň bude veden vodičem a vy tak budete zcela v bezpečí.

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • pro dva
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.