Osada Jizerka

Kořenov, Jizerské hory, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Malebná obec Jizerka je nejvýše položenou osadou Jizerských hor. Leží nedaleko hranic České republiky s Polskem. Často se o ní hovoří jako o jednom z nejchladnějších míst republiky a naměřené teploty klesají hluboko do minusu. Neméně často se ale o ní mluvívá jako o malebné osadě s chaloupkami rozesetými v údolíčku pod čedičovým kopcem Bukovcem.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. prosince 2020

Romantické místo v srdci Jizerských hor

Osada Jizerka, která bývala vyhlášenou sklářskou hutí, se nachází v nadmořské výšce 850 metrů a jejím údolíčkem protéká říčka Jizera. Každý ze zdejších domů má svou bohatou historii. Jedním z nejznámějších je tzv. Hnojový dům. Chalupa byla vybudována na přelomu17. a18. století a po kolektivizaci zemědělství sloužila jako chléb pro krávy a sklad hnoje. Odtud její nelibý název. Poté, co ji v roce 1964 zakoupil cestovatel a dobrodruh Gustav Ginzel, celou ji vyčistil ji a umístil do ní množství kuriozit, které na svých cestách shromáždil. Když na sklonku léta v roce 1995 Hnojový dům vyhořel, spolu s ním plameny pozřely i celé muzeum. Majitel byl tou dobou na cestách, a když se vrátil, nezoufal, zastřešil kamennou stáj, která jako jediná nepodlehla plamenům, přečkal zde zimu a za pomoci dobrovolníků vystavěl dům nový. Poté opět shromáždil řadu kuriozit a muzeum znovu otevřelo své dveře návštěvníkům. Tak to zůstalo i po smrti Gustava Ginzela, člověka, který se nikdy nepodával nepřízni osudu. 

Za historií do školy!

Do historie Jizerek a zdejší osady se můžete podívat prostřednictvím muzea nacházejícího se v budově bývalé školy. Navštívit můžete ale také „Pyramidu“, bývalou brusírnu skla, ze které vznikla první restaurace v osadě. Můžete si tu dát něco dobrého na zub, ale pokud byste měli zájem, Pyramida nabízí také kvalitní ubytování. 

I když mrzne a je zima na Jizerce je vždycky prima!

Počasí na Jizerce se dokáže během chvíle otočit o 180 stupňů. Ze slunečného dne se klidně ocitnete v závěji mlhy, ale to, co by vám bylo ve městě nepříjemné, zde vnímáte úplně jinak. Je to totiž jen jedna z tváří zdejší krásné přírody, jejíž Safírový potok patříval k vyhlášeným nalezištím drahých kamenů. 

Tipy na ubytování

Kudy na Jizerku?

Od Liberce na Jablonec nad Nisou, Tanvald a Desnou. Na konci Desné se dáte doleva k přehradě Souš, v obci Černá Říčka odbočíte vpravo na Horní Polubný a dojedete na  parkoviště na začátku Jizerky, kde zaparkujete auto a půjdete dál pěšky. Ubytovaným hostům je vjezd do osady povolen. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se na vrch Bukovec, který je jedním z nejvýše položených útvarů svého druhu v Evropě a jež díky čedičovému podkladu poskytuje ideální podmínky pro růst bohaté flóry. K vrchu míří trasa zdejší naučné stezky. Za jasného počasí z vrcholu kopce uvidíte nejen nejbližší okolí, ale také třeba západní část Krkonoš. Další krásná příroda na vás čeká severozápadním směrem od Jizerky. Nachází se tu národní přírodní rezervace a kromě vzácných rostlin tu uvidíte i nefalšované rašeliniště.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.