Přírodní rezervace Rašeliniště Jizery

Kořenov, Jizerské hory, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6.7/10

Přírodní rezervace Rašeliniště Jizery leží severozápadním směrem od známé osady Jizerka, nedaleko hranic s Polskem. Rozkládá se ve výšce 880 m n. m. na více než stovce hektarů, protéká jí říčka Jizera s přítokem potoků a je krásným příkladem klasického rašeliniště s jeho typickou flórou a faunou.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. prosince 2020

Zvláštní kouzlo mokřadů

Chráněné území rozprostírající se východně od Bílého Potoka, podél toku řeky Jizery a na Velké Jizerské louce, je tvořeno rozsáhlými rašelinnými plochami s výskytem rašelinných luk, smrčin, porostů borovic a kleče a celou řadou typických zástupců rostlinné mokřadní říše. Zastoupena jsou vrchovištní rašeliniště i zcela neprostupné močály. Obraz dotváří vrchoviště s jezírky a celé toto místo je domovem řady zajímavých živočichů.

Pohled z Polska

Území rezervace je přístupné jen zčásti. Jednou z možností poznání jeho partií je turisticky značená lesní cesta, která jej protíná a spojuje osadu Jizerka s horskou enklávou na Smědavě. Druhou variantou je naučná stezka s povalovým chodníčkem, ze kterého můžete vidět centrální část louky s rašeliništními jezírky. Další možnosti nabízí polská strana, na kterou to odtud není daleko a díky níž můžete poznat další tvář této zajímavé oblasti. 

Kde se občerstvit

V blízkosti rašeliniště stojí horská chata Smědava, kde najdete komfortní samoobslužnou restauraci a možnost příjemného posezení uvnitř i na rozlehlé terase s výhledem do přírody.

Tipy na ubytování

Kudy k rašeliništi

Autem k horské chatě Smědava a odtud po zelené trase směrem na Plochý vrch a následně po červené trase. Po přibližně 1 km dojdete k začátku rašeliniště.  Délka trasy:  4 km (jedním směrem). 

Je libo delší výlet

Bude-li se Vám výše uvedená procházka zdát krátka, pokračujte následně po hřebenovce (červené trase) do Jizery. V Jizeře na vás čeká občerstvení v některé z místních restaurací. Vyhlášený je zdejší Panský dům.  V budově bývalé školy si můžete prohlédnout muzejní expozici, zážitkem je také tzv. Hnojový dům, který ukrývá expozici kuriozit. Zpět do Smědavy vás z Jizery zavede Jizerská cesta.  Délka trasy 17 km 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Kořenov
+420 725 805 266
ic@jizerkyprovas.cz
www.jizerkyprovas.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Výlety
  • romantické cestování
  • Příroda
  • Přírodní rezervace
  • se psem
  • pro dva
  • Turistika
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6.7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.