Hrad a zámek Frýdlant
Frýdlant, Jizerské hory, Českolipsko - Jizerské hory

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Hrad a zámek Frýdlant, který se nachází v severních Čechách, nedaleko města Nové Město pod Smrkem je jedním z  nejvýznamnějších historických objektů České republiky. Spojuje v sobě majestátnost hradu a krásu renesančního zámku. Do areálu pohádkového sídla vede i pohádkový přístup - přes padací most.

Autor článku: Radomír Němeček, 17. dubna 2020

Nejstarší hradní a zámecké muzeum ve střední Evropě

Na vzniku hradního paláce se velkou mírou podíleli Bibrštejnové, na jejichž práci později navázal rod Redernů, díky kterým vznikl nový renesanční zámek a kaple. Frýdlant vlastnil po bitvě na Bílé hoře i známý vojevůdce Albrecht z Valdštejna, kterého současným návštěvníkům přibližuje výstavní expozice. Za zpřístupnění veřejnosti tento objekt vděčí Clam-Gallasům, kteří jej zpřístupnili veřejnosti a zasloužili se o vznik prvního hradního a zámeckého muzea ve střední Evropě.

Kdo byl Albrecht z Valdštejna…

Hradem a zámkem prochází dvě prohlídkové trasy. První, základní trasa, návštěvníky zavádí do prostor hradu, kde se nachází nejstarší hradní muzeum s galerií Gallasů a Clam-Gallasů a expozice věnovaná Albrechtu z Valdštejna. Nabídne pohled do Vrchnostenské kanceláře, na uniformy služebnictva i dobové koňské postroje. Na hradní část navazuje prohlídka zámku. Vede pokoji hostinskými, dámskými i pánskými, nabízí prohlídku dětského pokoje, koupelny, ale také krásných reprezentačních salonů či zámecké kuchyně, která působí dojmem, jako by si kuchaři a jejich pomocníci jen na chvíli někam odskočili. Interiéry jsou vybaveny původním mobiliářem a těšit se můžete také z velkého množství obrazů, ojedinělé sbírky dýmek, porcelánu a různých doplňků. Součástí prohlídkové trasy je zámecká kaple sv. Anny.

Víc jak tisíc zbraní na jednom místě

Prostřednictvím druhé trasy se návštěvníkům představí nová zbrojnice. V jejích sbírkách je umístěno přes tisíc zbraní od chladných, palných či vojenských po zbraně lovecké. Prohlídka je limitována počtem zúčastněných osob a ve skupině jich může být maximálně osm.  

Klid zámeckého parku

Pozornost si právem zaslouží i zámecký park, vzniklý na bývalém hradním vrchu. Prochází jím mnoho pěšin a cest, které vás zavedou do romantických zákoutí i k rybníku, po jehož hladině se prohání spokojení opeření obyvatelé. Poté, co opustíte bránu areálu, můžete zajít do nedaleké restaurace Na Kamenu na Zámecké ulici, vybudované v areálu bývalé kovárny. Restaurace nabízí kvalitní českou kuchyni.

Vlakem na hrad

Vlakem do železniční stanice Frýdlant v Čechách. Z nádrazí je 20 minut pěšky.

Občerstvení

Nejbližší restaurace "Na Kamenu" je vzdálena pěšky přibližně 500 metrů od parkoviště.

Parkování

Placené parkoviště je přímo u hradu. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Prohlídku hradu můžete spojit s návštěvou Železničního muzea Frýdlant v bývalé výtopně na Žitavské ulici. V podstávkovém domě na Zahradní ulici si můžete prohlédnout unikátní mechanický betlém se 130 pohyblivými a 50 statickými figurkami, na kterém jeho tvůrce pracoval celých 60 let. Milovníci přírody mohou zamířit k nedaleké obci Heřmanice, kde stojí tzv. Kodešova skála, čedičový skalní masiv s vějířovitým uspořádáním sloupců, podobný proslulé Panské skále neboli „Varhanům“ na Kamenickošenovsku.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zámecká 4001
Frýdlant
+420 482 312 130
frydlant.rezervace@npu.cz
http://zamek-frydlant.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Pro rodiny s dětmi
  • Hrady
  • Zahrady a parky
  • Historické
  • Pro rodiče s dětským kočárkem
  • Zámky
  • Pro dva
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Vyberte si ubytování

Apartmány Doma

Českolipsko - Jizerské hory Janov nad Nisou

0/10
Cena od 362 Kč do 400 Kč

Penzion Arnika

Českolipsko - Jizerské hory Janov nad Nisou

9/10
Cena od 599 Kč do 745 Kč

Penzion Rudolf

Českolipsko - Jizerské hory Liberec

0/10
Cena od 320 Kč do 370 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více