Rozhledna Maják a muzeum Járy Cimrmana

Kořenov, Jizerské hory, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Po stopách naší největší fiktivní osobnosti, myslitele a génia, Járy Cimrmana se vydejte na pomyslnou hranici mezi Krkonošemi a Jizerskými horami – do Příchovic (části obce Kořenov). Teprve nedávno zde byla postavena na jeho počest v areálu U Čápa rozhledna Maják a otevřeno Muzeum Cimrmanovy doby.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. května 2020

Maják – světlo v moři šedé reality

Rozhledna  Járy Cimrmana nese  symbolický název Maják, má to být jakési pomyslné a záchranné světlo v moři šedé reality. O dřevěnou stavbu ve výšce 785 m n. m. se zasloužily v roce 2013 Svazek obcí mikroregionu Tanvaldsko a Divadlo Járy Cimrmana, v neposlední řadě má velkou zásluhu na zrodu moderní rozhledny majitel skiareálu a chaty „U Čápa“ Aleš Voverka a architekt Martina Rajniš. Maják z borového dřeva je vysoký  24 metrů,  výška vyhlídkové plošiny  je 17 metrů.  

Jizerské hory jako na dlani 

Pokud zdoláte až na vyhlídku 105 schodů, naskytne se vám nádherný výhled na Jizerské hory i daleko do kraje. Spatříte Ještěd, Černostudniční hřbet, pokud bude krásné počasí, uvidíte i Kozákov, Kumburk, Bradlec a vrch Tábor. Před vámi bude také druhá rozhledna v tomto místě -  kamenná rozhledna Štěpánka. 

Za pěkného počasí uvidíte Ještěd jako na dlani.

V muzeu je Cimrmanova pozůstalost  

Součástí rozhledny je v její spodní části Muzeum Cimrmanovy doby,  kde  je umístěna značná část „Cimrmanovy pozůstalosti“. Ta se původně nacházela v depozitářích společnosti a divadla Járy Cimrmana. S nadsázkou můžeme uvést, že jsou zde také autentické předměty, které muzeu poskytli ve veřejné sbírce pamětníci z Pojizeří a širokého okolí.

Milovníci piva ocení sousední minipivovar U Čápa

Tipy na ubytování

Jak na rozhlednu

Na rozhlednu je to z centra Příchovic opravdu kousek, pouhých 500 metrů.  

Občerstvení

U rozhledny se náchází restaurace s vlastním minipivovarem U Čápa a o kousek dále kiosek Severní pól.

Parkování

Placené parkoviště se nachází 250 metrů od rozhledny.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Pokud si chcete užít výstup na rozhlednu Maják, navštívit Muzeum Járy Cimrmana a ještě vystoupat na rozhlednu Štěpánka, a to vše během krátké doby,  zajeďte si do Příchovic. Jedná se o část obce Kořenov v okrese Jablonec nad Nisou.  Zaparkujte zde svůj vůz a vydejte se k nejstarší budově v Příchovicích „U Čápa“ čp. 1. Nachází se zde Cimrmanova rozhledna i  již zmíněné muzeum „českého génia“.  Až si řádně užijete vyhlídky do kraje i Cimrmanův humor, vydejte se po modré turistické značce zhruba 1,5 km na vrch Hvězdu, kde stojí rozhledna Štěpánka (výška 24 m).  Jedná se o nejstarší a nejkrásnější rozhlednu v Jizerských horách.  O její vznik se zasloužil kníže Kamil Rohan a  pojmenoval ji po arcivévodovi Štěpánovi, který dohlížel na tehdejší stavbu Krkonošské silnice. Zatímco Maják je novodobá stavba s moderními prvky a spíše úsměvným pozadím, kamenná novogotická rozhledna Štěpánka má za sebou od svého zrodu v roce 1847 poměrně pohnutou historii. Více již neprozradíme, vše se dozvíte při návštěvě těchto objektů.

 

Základní údaje

Provozní doba

denně
10:00 - 17:00

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • romantické cestování
 • Příroda
 • pro dva
 • se psem
 • Rozhledny
 • Vyhlídky
 • cestování za pivem
 • pro seniory
 • Romantická místa
 • Hory a pohoří
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.