Zámek Lemberk

Jablonné v Podještědí, Lužické hory, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Nedaleko Jablonného v Podještědí, v krásné krajině Lužických hor, najdete zámek Lemberk. Vybudoval jej Havel z rodu Markvarticů, jež pojal za svou choť Zdislavu z Křižanova. Jistě jste o ní slyšeli – jedná se totiž o legendární léčitelku Zdislavu z Lemberka, která byla v novodobé historii dokonce svatořečena papežem Janem Pavlem II.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. března 2020

Jeden krásný zámek - dva prohlídkové okruhy

Zámek je oblíben nejen veřejností, ale míří sem i filmaři a natočena tu byla řada filmů, dokumentárních i hraných. Mezi těmi, které určitě znáte, je Císařův pekař a Pekařův císař a poměrně nedávno uvedená pohádka s Tomášek Klusem „Tajemství staré bambitky“. Zámek nabízí dva prohlídkové okruhy. Základní okruh vás seznámí s jeho historií, prohlédnete si např. zámeckou kapli Seslání Ducha svatého, černou kuchyni s otevřeným ohništěm ze 17. století, vyhlášený bajkový sál s renesančním kazetovým stropem a další reprezentační prostory, ale také množství uměleckých předmětů, včetně trezoru s bezpečnostním jištěním umístěný ve vrchnostenské kanceláři. Počítejte s tím, že prohlídka zabere asi 50 minut. Druhý okruh vyžaduje k poznání 70 minut a kromě prostor základního okruhu vás zavede mimo jiným do Zdislaviny světničky, jež vznikla na uctění její památky. 

Zázračná voda z lemberské studánky

Některé další prostory zámku jsou dnes využívány ke koncertům, výstavám a divadelním hrám a zámecká konírna slouží jako výstavní síň. Na Lemberku se zkrátka rozhodně nebudete nudit. Pěkné je i okolí zámku a tak se vydejte do zámeckého parku, projděte se zdejší lipovou alejí a vyzkoušejte údajně léčivou vodu se zázračnými účinky z nedaleké studánky. Při výletu s dětmi se s nimi můžete vydat po pohádkové stezce „Putování skřítka Javorníčka za hochwaldským mužíčkem“, která vede kolem objektu. Žízeň vám pomohou uhasit nápojové automaty v zámku, občerstvení nabízí restaurace ve Lvové pod zámkem a nedaleké Jablonné. 

Kudy do Lemberka?

 • Autem po hlavním tahu Liberec – Děčín, odbočka k Lemberku, nebo přes Českou Lípu, Zákupy a Mimoň do Jablonného, případně přes město skla Nový Bor směr Svor a Cvikov.
 • Pojedete-li autobusem, jeďte do Jablonného v Podještědí a odtud vás k zámku přivede asi 3 km dlouhá cesta. 
 • Vlakem - milovníci železnice pojedou po trase Česká Lípa – Liberec a vystoupí v zastávce Lvová. Odtud se za 450 metrů dostanete do zámku. Trasa na mapě

Tipy na ubytování

Parkování

Placené parkoviště se rozkládá asi 500 m od zámku.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydáte-li se k Janovicím v Podještědí, asi 500 m jihozápadním směrem od nich na pravém břehu Dubnického potoka uvidíte Janovické poustevny. Toto pěkné místo má zajímavou minulost. Po zrušení kláštera v Jablonném v roce 1788 v těchto místech dva z mnichů vytesali do skal malé místnůstky a postavili roubené stavení. V duchu tradice sv. Zdislavy se věnovali léčitelství. Kromě pousteven v těchto místech uvidíte pískovcovou skálu s výklenky, v její dolní části vyhloubenou jeskyni Božího hrobu a vedle upravené plošiny Kalvárii s křížem, k němuž vedou kamenné schody. 
 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Lvová 1
Jablonné v Podještědí
+420 723 944 322
+420 487 762 305
lemberk@npu.cz
www.zamek-lemberk.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Zahrady a parky
 • Zámky
 • romantické cestování
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Výlety
 • když prší
 • pro rodiny s dětmi
 • Architektonické památky
 • pro seniory
 • pro dva
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.