Vyhlídková věž Jablonné v Podještědí

Jablonné v Podještědí, Liberecko, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Jablonné v Podještědí se rozkládá v podhůří Lužických hor. V městečku, které např. navštívil Napoleon Bonaparte a kde je pochována sv. Zdislava z Lemberka, je k vidění celá řada historických památek z nichž si mnohé můžete prohlédnout z výšky zdejší vyhlídkové věže. Ta je součástí původního kostela Narození Panny Marie, objektu se zajímavou minulostí.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. března 2020

Věž pronásledovaná osudem

Štíhlá hranolovitá věž s vyhlídkovým ochozem patřila kostelu, který potkala nejedna katastrofa. Byl opakovaně poničen, vyrabován, zasáhl jej blesk a ničivý požár. Jen díky rozsáhlým sklepům nebyl zbořen, ale jeho další osud se nesl ve znamení zlatavého moku – piva. Byl totiž přebudován na pivovar. Poté, co zde výroba piva skončila, měl opět „na kahánku“, ale k jeho zboření naštěstí nedošlo a dnes se můžete těšit z vyhlídky z jeho věže.

Jablonné a jeho okolí z ptačí perspektivy

Z vyhlídky ve výšce 30 m, ke které vás přivede 176 schodů, máte jako na dlani historické centrum města. Přímo pod vámi se rozprostírá obdélníkové náměstí Míru, které je lemované pěknými starými domy. Uprostřed se zelená malý parčík, jemuž dominuje barokní morový sloup s plastikou sv. Salvátora. Panoramatický výhled vám kromě úchvatných pohledů na město nabídne v povzdálí se zvedající hřebeny Lužických hor, Ještědský hřeben a také Ralskou pahorkatinu. Na náměstí Míru pak můžete navštívit některou z restaurací, nacházejících se v historických domech, např. restauraci U Salvatora nebo u Českého lva. Vaše případné otázky vám ochotně zodpoví ve zdejším infocentru, které najdete rovněž na tomto náměstí.

Kudy do Jablonného?

Jablonné leží asi 12 km od Mimoně, vyhlídková věž se nachází přímo v centru města. Od Prahy můžete jet po silnici R10 na Mladou Boleslav, odtud po silnici č. 38 směr Česká Lípa. Poté máte několik možností. Můžete v Doksech odbočit na silnici č. 270 a dojet po ní do Jablonného přes Mimoň, můžete však také po silnici č. 38 pokračovat do České Lípy, kde se dáte na Mimoň přes Zákupy, případně dojet až do Nového Boru a do cíle cesty pokračovat přes Svor a Cvikov. Trasy přes Českou Lípu a Nový Bor jsou vhodné, pokud se rozhodnete pro celodenní výlet a poznání zdejšího kraje.

Tipy na ubytování

Poloha na mapě

Tip na výlet

Pěknou zastávkou výletu do Jablonného je návštěva zámku v Zákupech, v jehož kapli pojal 1. července roku 1900 následník trůnu, František Ferdinand d´Este za svou choť hraběnku Žofii Chotkovou. Při prohlídce uvidíte mimo jiné malířskou výzdobu z rukou malíře Josefa Navrátila, který je i autorem návrhů vzorů tapet, jež zdobí zámecké interiéry. Pěkná je procházka zámeckým parkem. Objekt zámku je přístupný od začátku dubna do konce října.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Jablonné v Podještědí
+420 487 829 972
info@jvpmesto.cz
www.jablonnevp.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Kostely
  • Rozhledny
  • pro dva
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.