Interaktivní a zábavné Muzeum Hrotovicka

Hrotovice, Třebíčsko, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10
Autor fotky: muzeumhrotovice.cz

Ve městě Hrotovice, dvacet kilometrů od Třebíče na okraji Českomoravské vrchoviny můžete navštívit zajímavé Muzeum Hrotovicka. Nachází se přímo na Náměstí 8. května v rodném domě akademického malíře Františka Bohumíra Zvěřiny. Expozice mají interaktivní charakter.

Autor článku: Radomír Němeček, 24. března 2021

Hrotovické muzeum připomíná slavné osobnosti

Expozice jsou v muzeu tematicky rozdělené. Muzeum připomíná především místního rodáka, malíře a cestovatele Františka Bohumíra Zvěřinu. Prohlédnete si jeho díla, vytvořená nejen v rodných Hrotovicích, ale i při cestách autora po Balkáně. Připomenete si však i další osobnosti, spjaté s touto krajinou. Například snímky fotografa Karla Chrásta. Poznáte i produkci výrobce motorů Jana Dolníka. Jeho dílna je součástí expozice, která je věnována zdejšímu průmyslu a zemědělství.  Spatříte také archeologické nálezy z regionu, o které se postaral se svými následovníky amatérský archeolog Jaroslav Palliardi.

foto: muzeumhrotovice.cz

Expozice mají interaktivní prvky

Prohlídková trasa v muzeu je obohacena o interaktivní prvky, které cílí hlavně na dětské návštěvníky. Ti si zde přijdou na své. Mohou vyplňovat různé kvízy, uvidí řadu starých zemědělských a jiných strojů  a další artefakty. Muzeum Hrotovicka je v duchu současného trendu pojato jako edukativní a interaktivní, aby zaujalo nejen dospělé návštěvníky, ale právě hlavně děti a mládež. V budově je umístěno a poskytuje cenné služby Informační a turistické centrum.

foto: muzeumhrotovice.cz

Tragédie z konce války

Do historie Hrotovic se nechvalně zapsala tragédie z konce druhé světové války. Tragickou shodou náhod zde zahynulo 8. května 1945 před zámkem 114 místních obyvatel a 36 vojáků Rudé armády. Ruské letectvo omylem svrhlo smrtící pumu na Rudou armádu vítající lidi shromážděné na náměstí, včetně ruských vojáků. I o tom se ledacos dozvíte v muzejní expozici o historii města.

foto: muzeumhrotovice.cz

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Přímo na Náměstí 8. května v Hrotovicích u Muzea Hrotovicka můžete zavítat do restaurace Sport-V-Hotel nebo v areálu zámku do kavárny Barevný svět. O kousek dále se nachází kavárna Pod kaštanem na adrese F.B Zvěřiny 222.

Parkování a přístupnost

K parkování automobilů slouží parkoviště přímo u muzea na náměstí. Z parkoviště je to do muzea jen pár metrů.

Poloha na mapě

Kam na výlet

Víte, kde se točily slavné Postřižny?
Od Hrotovic se pouze necelé 4 km nachází obec Dalešice s nedalekou Dalešickou přehradou. Než se však vydáte přímo k vodě přehradní nádrže, objevíte pivovar, ve kterém režisér Jiří Menzel natočil v roce 1980 slavný film Postřižiny podle povídek Bohumila Hrabala. Po roce 1999 byl pivovar odkoupen současnými majiteli, kteří zde obnovili výrobu piva. V areálu objevíte hotel, restauraci a výstavní expozici Muzea rakousko-uherského pivovarnictví. Uvidíte novou technologii pro vaření piva klasickým způsobem a budete moci místní zlatavý mok také ochutnat. Z pivovaru se vydejte k Dalešické přehradě, kde se může projet výletní lodí. Vydáte-li se na opačnou stranu po zelené trase, čeká na Vás příjemná procházka k zaniklé osadě Mstěnice. Uvidíte zde i zříceninu hrádku.

Základní údaje

Kontaktní údaje

nám. 8. května
Hrotovice 67555
568 860 002
muzeum@hrotovice.cz
muzeumhrotovice.cz

Štítky

  • Naučné
  • pro rodiny s dětmi
  • Muzea
  • pro dva
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.