Brtnický hrádek

Staré Křečany, Děčínsko, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Brtnický hrádek či také Loupežný zámek, najdete nedaleko obce Brtníky. Z původního hrádku toho mnoho nezbylo, přesto je toto romantické místo ležící při zeleně značené turistické trase vedoucí severovýchodním cípem Českého Švýcarska vyhledávaným cílem výletů.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. května 2020

Romantická zřícenina láká návštěvníky

K hrádku vás přivádí cesta přes čtyři příkopy, z nichž poslední je uměle rozšířený a dosahuje hloubky až osmi metrů. Počítejte proto s mírně náročnou vycházkou. Na místě jádra hradu uvidíte do skály vytesané sklepení bývalé věže a množství vytesaných prohlubní a otvorů, které tvořily součást původního, z velké části dřevěného objektu.

Jak na Brtnický hrádek

Z Brtníků Vás k hrádku přivede zelená 3,3 km dlouhá trasa. Zobrazit na mapě

Brtnický hrádek je celoročně volně přístupný, avšak výlet sem realizujte s ohledem na počasí. 

Kde zaparkovat

V Brtníkách můžete zaparkovat u jednoty se smíšeným zbožím nebo na volných prostranstvích v obci.

Tipy na ubytování

Poloha na mapě

Z hrádku za drahokamy. Tip na hezký výlet

Hrádek tvoří součást okruhu okolo obce Brtníky. Trasa začíná u Ústavu sociální péče a vede nahoru do stráně ke značené cestě. Cestou, než dojdete k Brtnickému hrádku, budete míjet ruiny dvou zámků. Po jeho prohlídce trasa pokračuje skalnatým údolím a přivede vás do rekreační osady Kopec, kde se můžete občerstvit v místní hospůdce.
Délka trasy: 11,8 km

Po návratu do Brtníků je možné si projít město a jeho nejbližší okolí a obdivovat množství sakrálních památek, kterými oplývá. Najdete tu morový sloup z počátku 17. Století, jenž byl na konci 19. století zazděný do zdi garáže, křížovou cestu, sochu Piety či třeba smírčí kříž. Zajímavá je návštěva Centra turistiky a galerie Ametyst, kde je umístěna expozice minerálů, polodrahokamů a drahokamů v jejich přirozené i opracované formě. Můžete tu vidět také velkoformátové fotografie Zdeňka Patzelta a zakoupit si zde jeho knihu Národní parky České republiky, autorem vlastnoručně podepsanou. Poté se můžete občerstvit v restauraci privátu U krkovičky a obohaceni o zážitek pěkného celodenního výletu navrátit se domů. 

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • romantické cestování
  • Příroda
  • Výlety
  • pro dva
  • se psem
  • Turistika
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu České Švýcarsko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.